0

Українські мусульмани готуються до хаджу за нових обставин

untitled(2)Цього року українські мусульмани вперше відправляться в паломництво до священного міста Мекки і Медіни за квотами відразу двох країн – України та Росії. Така ситуація виникла у зв’язку з тим, що кримські мусульмани поїдуть в хадж за квотою Російської Федерації.

 

За словами джерел в середовищі мусульман Криму, спочатку була досягнута домовленість про те, що цього року кримські мусульмани вирушать у хадж за квотою, виділеної Саудівською Аравією для України. Розпочався процес прийому документів для бажаючих здійснити паломництво. Проте пізніше ситуація різко змінилася. Російська турфірма «Муслім Тур», що займається в тому числі організацією хаджу і умри для російських мусульман, запропонувала мусульманам Криму вельми вигідні умови для здійснення паломництва.

Ціна питання

Згідно з інформацією прес-служби Духовного управління мусульман Криму, після пропозиції від «Муслім Тур» багато паломників вирішили здійснити хадж за квотою Російської Федерації. Турфірма запропонувала пакет, до якого крім поїздки до Мекки і Медини увійшла також вартість чартерного перельоту із Сімферополя в Мінеральні Води, а звідти до столиці Саудівської Аравії – Джидди. Для кримських мусульман вартість здійснення хаджу за посередництва «Муслім Тур» становитиме 2,5 тис. американських доларів. У той час як середня вартість паломництва з Російської Федерації − близько 4,5 тис. доларів. За словами представників ДУМК настільки дешева ціна обумовлена тим, що туроператор зробив знижку і відправляє паломників за собівартістю путівки. Відповідь на питання про те, що спонукало «Муслім Тур» зробити настільки щедру знижку для кримських мусульман, мабуть, знаходиться у високих кабінетах федеральної влади і широкому розголосу не підлягає.

Мусульманам Криму було надано 150 місць, які, за інформацією ДУМК, були заповнені дуже оперативно. Пояснюється це досить просто − нагода здійснити паломництво за такою низькою ціною може більше і не трапитися. А хадж – один з основних безпосередніх обов’язків мусульманина.

Виліт із Сімферополя запланований на 26 вересня, точна дата повернення ще не відома.

Хадж з України

У той же час бажаючі здійснити паломництво за квотою, наданою Україні, можуть абсолютно безперешкодно скористатися цією можливістю. Але доведеться заплатити більше, оскільки вартість путівки від українського туроператора − фірми «Замзам» − становить 4 тис. доларів. За словами директора фірми «Замзам» Яссера Амро, цього року в організації ними хаджу нічого не змінилося, крім малої кількості бажаючих здійснити паломництво. На даний момент до турфірми звернулося близько тридцяти мусульман (при максимальній квоті для України у сто шістдесят осіб). «Цього року ми будемо відправляти паломників таким же чином, як і в попередні роки. Квота для України збереглася в тому ж обсязі, але тепер ми навряд чи її заповнимо, оскільки більшість людей вирішили їхати з Криму за російською квотою» − відзначає глава «Замзам».

Туроператор планує продовжити прийом документів до 15 вересня, проте ціна залишиться колишньою − 4 тис. доларів. «Скільки людей встигне подати документи, стільки і відправимо в хадж − це наш обов’язок як організатора» − підводить підсумок Яссер Амро.

Що далі?

Зараз складно сказати, скільки мусульман цього року відправиться в хадж за українською квотою, однак можливість її перегляду з боку Саудівської Аравії представляється досить імовірною. Невідомо і те, яким чином буде організовано паломництво в наступному році. Не виключена можливість того, що вартість хаджу-2015 для кримських мусульман відповідатиме загальноросійському рівню і складе приблизно 5 тис. доларів. Чи зможуть в такому випадку вони здійснити паломництво в рамках квоти, наданої Україні − питання відкрите.

Тут доречно згадати про історичний досвід. Після анексії Кримського ханства Російською імперією мусульмани, які вчиняли паломництво, потрапляли на особливий облік наглядових імперських органів як особи відтепер неблагонадійні. Особливо ця тенденція розвинулася в другій половині ХІХ століття, коли за допомогою хаджу в імперію завозилися панісламські погляди.

Хоча цілком можливо, що головна мета організації подібного хаджу для кримських мусульман − зовсім не виявлення найбільш активних представників ісламу в Криму, а спроба добитися лояльності кримських татар по відношенню до нової влади півострова.

 «Іслам в Україні»

Підшито до: Новини, топ 3 Мітки: ,

Схожі записи