0

ДУМУ «Умма» висловлює свої співчуття з приводу смерті колишнього муфтія Узбекистану та Середньої Азії

шейх1(2)На жаль, лише сьогодні почув прикру звістку про смерть видатного мусульманського вченого-богослова, Мухаммада Содика Мухаммада Юсуфа. Він помер учора на 63 році життя. Від імені Духовного управління мусульман України «Умма» висловлюю щирі співчуття рідним та близьким покійного, а також усій світовій мусульманській спільноті з приводу цієї втрати. Нехай Всевишній винагородить покійного шейха за всі його добрі вчинки та обрадує його Раєм, де він зустрінеться з тими, кого любив за життя!

Смерть Махаммада Содика є великою втратою і для мусульмн України. Як таке можливо? Річ у тім, що саме він, ставши у 1989 році народним депутатом СРСР, одразу ж поедставив тодішньому президентові Михайлові Горбачову конструктивну та детальну доповідь про життя та становище мусульман, після чого державна політика відносно послідовників Ісламу почала змінюватися: стали відкриватися медресе, налагодили друк релігійної літератури. Крім того, на депутатський запит шейха Горбачов уперше за 70 років «залізного занавісу» прийняв наказ про організацію масового паломництва радянських мусульман до Мекки, що було нечуваним проривом.

Мухаммад Содик Мухаммад Юсуф залишив по собі численні богословські праці, багато з яких перекладено російською мовою. Він був найосвітченішим мусульманським богословом на усьому пост-радянському просторі.Крім того, живучи та працюючи у різних країнах у пострадянський період, шейх мав нагоду бачити т вивчати більшість кризових явищ мусульманського світу зсередини.

Його значні знання та багатий життєвий досвід мали широке визнання у мусульманському світі: шейх був членом секретаріату Світового союзу мусульманських вчених, Президіуму Всесвітньої організації тасаввуфу, Генерального Секретаріату Світового народного ісламського керівництва, Президіуму Світової ради ісламського призову, тощо; а також почесним професором цілого ряду університетів у Саудівській Аравії, Йорданії, Пакистані. Пропри все, навіть проживаючи закордоном, він завжди опікувався проблемами земляків; наприклад, відоме його зверненні до Іслама Карімова у 2002 році, коли вчений жив і працював у Мецці. У цьому зверненні шейх засуджував політику Узбекистану в релігійній сфері, що фактично поставила під заборону вивчення Ісламу в країні, де 90% населення сповідують цю релігію. Шейх зазтерігав, що подібний вакуум релігійних знань створює сприятливі умови для популяризації різного роду підпільних екстримістських організацій.

Молимо Всевишнього пробачити покійному його проступки та гріхи, вчинені свідомо чи з необачності, та збільшити його винагороду за всі добрі справи, які він чинив протягом життя; за богословські зання, що він полишив по собі на користь усьому людству; за учнів, яких він виховав на благо суспільству.

Спочивайте з миром, шейху Мухаммаде, та не знайте мук могили!

Муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов

Підшито до: Важливе, Новини, топ 3

Останні записи