0

Дестабілізація чорноморського регіону однаково б’є як по Україні, так і по Грузії та Туреччині

FB_IMG_1478977462677Муфтій Саід Ісмагілов на запрошення голови Союзу мусульман Грузії Тарієла Накаїдзе взяв участь у II Міжнародному форумі «Релігія та мир», що відбувся 12–13 листопада в Батумі (Грузія). Він виступив з доповіддю про сучасні проблеми мусульман України та світу, обговорив перспективи взаємної інформаційної підтримки мусульманами України та Грузії, а також передав панові Голові подарунок на згадку — декоративну тарілку роботи відомого кераміста Рустема Скібіна з традиційними кримськотатарськими орнаментами та тамгою.

Шейх Саід визначив назвою свого виступу («Мусульмани України та виклики сучасності: війни, окупація та міграційна криза») три пункти, що стосуються не тільки до мусульман нашої країни, а й до мусульман Європи та цілого світу.

«Мир, — наголосив він, — не одностороннє явище. Замало лише одній стороні діалогу прагнути миру. Миру та взаємоповаги мають прагнути обидві сторони».

15027405_1154139584677636_4626295178178740506_nВін згадав про збройний конфлікт на Близькому Сході, зосереджений навколо терористичного анклаву, що прикривається ісламськими гаслами та назвою, і дедалі більші потоки мігрантів — людей, що рятують власне життя та життя своїх дітей від жахів війни. Нерозуміння европейського культурного простору, та негідна поведінка окремих осіб з мігрантів  викликали нову хвилю ісламофобії на Заході. Негативний образ, ретрансльований ЗМІ, впливає на мусульман кожної європейської країни, ба більше — кожної країни західного світу.

Український муфтій підкреслив, що навіть мусульмани України це відчувають на собі, попри те, що мусульманська громада України, як і мусульманська громада Грузії, складається переважно з корінного населення та ніколи не було конфліктів на релігійному грунті ні з християнами, ні з юдеями:

«Але, не зважаючи на це, ісламофобія торкнулась і нас. Тож завдання релігійних, громадських і культурних лідерів як України, так і Грузії — подолати ці негативні стереотипи в суспільстві. Ми добре знаємо ситуацію мусульман Грузії та ваше прагнення до захисту своїх прав, особливо релігійних свобод. В цьому найактуальнішим питанням залишається бажання побудувати нову Соборну мечеть у Батумі».

IMAG1991_BURST002Втім, самого прагнення грузинських мусульман до порозуміння виявилося мало. Як протягом двух днів зазначали численні представники ісламської спільноти Грузії, науковці та незалежні експерти, в тамошньому суспільстві гостро стоять численні проблеми для послідовників Ісламу в цій переважно православній країні. Активна демонстрація своєї мусульманської ідентичності заважає не тільки кар’єрному зростанню, а й здобуттю якісної освіти. Не дозволяють навіть реставрувати старовинні мечеті у гірській Грузії, не кажучи вже про побудову нових (тимчасом як наявні вже давно не вміщують усіх охочих). Мусульман фактично змушують маргіналізуватися.

Представник України розповів і про те, як погіршилося становище українських мусульман від 2014 року, особливо на окупованих територіях. В Україні понад мільйон мусульман, і дві третини перед окупацією жили в Криму й на Донбасі. Окупаційна російська влада розпочала проти них репресії на релігійному ґрунті , і багато послідовників Ісламу стали вимушеними переселенцями.

IMAG2037«За останні два з половиною роки становище дуже погіршилося. Людей викрадають, катують, нерозкриті вбивства молодих мусульман, арешти та ув’язнення за релігійні погляди і навіть каральна медицина. Такі порушення базових прав і свобод варті уваги та відповідної реакції з боку світової спільноти та міжнародних правозахисних організацій» — заявив український муфтій.

З’ясувалося, що про ці факти за межами України майже ніхто не знає.

Саід Ісмагілов підкреслив, що й Україна (включаючи Крим), і Грузія, і Туреччина — сусіди в чорноморському регіоні, і жодна з держав не виграє від конфлікту в цьому регіоні. Він намагається звернути увагу міжнародної спільноти до проблем, зокрема до репресій проти мусульман у Криму.

Підсумовуючи сказане, шейх Саід сформулював три основні тези: на релігійних діячів покладено велику відповідальність за виховання молоді та її убезпечення від радикальних (терористичних) ідей; важливе завдання мусульман і немусульман — подолання ісламофобії, ксенофобії та інших фобій у суспільстві та ЗМІ; мусульмани України та Грузії підтримуватимуть одне одного та сприятимуть братерству між послідовниками різних релігій та взаємній повазі.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи