0

Саід Ісмагілов: «Номан Челебіджихан — унікальна людина»

5U4A2609Виступаючи на вечорі пам’яті Номана Челебіджихана 23 лютого, муфтій Саід Ісмагілов із жалем зазначив, що це була постать величезного масштабу, з потужним потенціалом, але її життя жорстоко обірвали в період, коли воно лиш розквітало. Важко навіть уявити, яким було би буйне цвітіння, коли вже на початку свого шляху Номан-ефенді показав себе як здібний релігійний, громадський, політичний діяч, як поет і гуманіст.

5U4A2660Захід у Національному музеї літератури України організовано спільними зусиллями працівників музею, Всеукраїнської асоціації «Альраід», столичного ісламського культурного центру та Кримськотатарського освітнього центру «Кримська родина».

— Це унікальний випадок в історії, коли одній людині підпорядковувалися мусульмани Криму, Литви, Білорусі та Польщі. Ба більше, його повноваження поширювалися й на територію континентальної України, де були релігійні громади кримських татар, волинських татар-липків і волзьких татар — тож можемо сказати, що він також — перший муфтій цілої України, не лише Криму, — сказав шейх Саід.

5U4A2591Щойно обійнявши владу, Челебіджихан намагався встановити якомога ширші зв’язки. Улітку відбулися переговори з лідерами Української Народної Республіки Михайлом Грушевським і Володимиром Винниченком. Однак українська сторона, мабуть, не змогла сформувати остаточного рішення щодо визнання Кримської Народної Республіки: співпрацювати з нею як майбутньою незалежною державою чи таки добитися приєднання до України.

5U4A2712На початку листопада 1917 року Челебіджихан, виступаючи на відкритті Національного музею в Бахчисараї, пояснив своє бачення майбутнього Криму так: «У Криму дружно живуть різні національності, наче різні квіти й троянди в одному квітнику. Ми хочемо з цих різних квіток скласти букет і поставити його перед європейськими державами, і вимагати від них гарантій нейтральності та недоторканності Кримського букету й самого Криму. Ми працюватимемо спільно задля Криму. Ми закликаємо до цієї роботи всі національності, всі раси. Крим має стати нейтральною та антиімперіалістичною країною і зразковою державою».

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи