0

Історія участі українських мусульман у вирішальних подіях сучасності не має загубитися!

FB_IMG_1499836732718

11 липня 2016 у конференц-залі агентства «УкрІнформ» відбулася презентація книги Михайла Якубовича (науковця, доцента кафедри релігієзнавства і теології Національного університету «Острозька академія») «Від Майдану до АТО: Українські мусульмани в умовах військово-політичної кризи (2013–2016)».

У заході, окрім автора, взяли участь Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма», що був модератором зібрання; Олег Ярош — науковець, завідувач сектору східної філософії Інституту філософії НАН України; Ольга Башей — парамедик, учасниця АТО, радниця міністра оборони України; Мурад Путілін — військовий імам-капелан, голова Управління військового капеланства мусульман України; Анатолій Ханас — доброволець батальйону Дніпро-2, учасник АТО.

Розпочинаючи зібрання, шейх Саід Ісмагілов  відзначив, що українські мусульмани — невіддільна частина великої української політичної нації і вони докладали й докладають великих зусиль для її розбудови:

— Це відбувалося й під час Революції гідності, коли наш народ боровся за свої права, так само й тепер — під час АТО, що триває на Сході України. Мусульмани України докладають великих зусиль для захисту нашої Батьківщини. Багато мусульман різного етнічного походження боронять Україну й демонструють власним прикладом, якими мусять бути справжні послідовники Ісламу».

Пан Якубович зробив чимало, щоб історія участі цієї невеликої мусульманської громади України не була втрачена, і написав монографію, ретельно дослідивши участь мусульман у Революції гідності та АТО. Він опрацював силу матеріалів і спілкувався з безпосередніми учасниками тих подій. Дехто з мусульман, що давали коментарі для книги, були присутні на її презентації. Дехто, навпаки, просив не згадувати їх імен ані частини, де вони служать — щоб не наразити на небезпеку родичів, які залишилися на окупованих РФ територіях України та власне в РФ (зокрема, про це просили майже всі бійці з Кавказу).

Сам автор розказав про історію написання цієї праці, про те, як збирав матеріали та спілкувався з респондентами:

— Події Майдану, участь в опорі окупації Криму та участь в АТО — це вже знаходить висвітлення в багатьох книжках. <…> Я працюю з темою Ісламу в Україні й нинішнього місця в ній мусульман, тож у мене виникла ідея: чому б не відстежити їхній шлях? <…> Взагалі ця книга не про війну, тут нема якихось розгорнутих описів військових баталій, як це нині в тренді, і як цього очікують читачі. Але я вирішив звернутися до питання, що спонукало мусульман узяти активну участь у цих процесах, яка була мотивація — патріотична, релігійна. Це складне питання, і я вирішив звернутися до внутрішнього світу цих людей, показати, як вони бачать Іслам у цих процесах і чи взагалі бачать. Бо часто люди керувалися тими самими патріотичними мотивами, що й представники інших віровизнань.

FB_IMG_1499836723352Автор зазначив: навіть попри те, що чимало деталей він мусив поки що опустити з міркувань безпеки респондентів та їхніх родин, у перспективі на цю тему можна написати набагато цікавіше дослідження — після закінчення окупації українських територій і припинення тоталітарних практик переслідування «незгодних» і їхніх родин у деяких пострадянських країнах.

Учасники презентації відповіли на запитання, зокрема про релігійну практику бійців-мусульман на передовій, про нагальні проблеми (наприклад, забезпечення халяльним м’ясом, адже імами-капелани, крім усього іншого, беруть на себе функцію довозу халяльного м’яса для вояків-одновірців), а також про практику поховання загиблих мусульман відповідно до релігійних канонів.

Як і коли можна буде придбати видання, ми повідомимо згодом.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи