0

Чи підготувалися ви до дня Ашура?

22127525_1471487236276201_1054108061_nНаближається особливий день мусульманського календаря — Ашура. Так припало, що цього року можна збільшити свою винагороду, постячи цілий тиждень:

четвер, 8 мухаррама (28 вересня), — піст-сунна;

п’ятниця, 9 мухаррама (29 вересня), — піст перед днем Ашура;

субота, 10 мухаррама (30 вересня), — Ашура;

неділя, 11 мухаррама (1 жовтня), — піст-сунна після дня Ашура;

понеділок (2 жовтня) — піст-сунна;

вівторок-четвер (3–5 жовтня) — триденний піст-сунна середини місяця.

Тож за бажання можна тримати піст цілий тиждень, починаючи віднині.

Історія запровадження посту в день Ашура

Звідки взялася практика постити в день Ашура? Коли Пророк (мир йому і благословення) переселився до Медини, то побачив, що тамтешні юдеї постили в День Ашура, тобто 10 дня місяця мухаррам. Він спитав, чому вони це роблять, і вони відповіли, що саме цього дня Аллаг дарував Мусі (Мойсею, мир йому) та його народові порятунок, перевівши морем і погубивши фараона. Муса на знак подяки Богові тримав цього дня піст, і те саме чинили всі юдеї. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) закликав своїх послідовників постити цього дня, мовивши, що мусульмани — ближчі до послання, що приніс Муса (мир йому). Це — правдивий хадис, що внесли до своїх збірок імами Аль-Бухарі та Муслім.

Крім того, саме на день Ашура сталося немало інших значущих подій, пов’язаних з пророками (див. довідку в кінці тексту. — Ред.), що лише підкреслює особливість цієї дати в мусульманському календарі.

Мусульмани додержували Ашура ще перед зісланням обов’язку постити в Рамадан

Пророк (мир йому і благословення) завжди постив у день Ашура, і цей піст був відомий першим мусульманам ще перед зісланням обов’язку постити в Рамадан, що відбулося на 2 році гіджри.

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) незадовго перед смертю сказав, що неодмінно триматиме цей піст два дні — як доживе до наступного мухаррама. На жаль, так не сталося. Але, з огляду на цей правдивий хадис, бажано, щоб мусульмани постили не лише в 10 день, але й у 9, бо це відрізнятиме нас від інших релігійних громад, зокрема юдеїв. Пророк (мир йому і благословення) бажав підкреслити, що мусульмани — окрема релігійна громада, послідовники іншої релігійної традиції. Тим-то він радив постити не лише в 10 день.

Місяць мухаррам — один із чотирьох «заборонених» місяців

Щодо самого місяця мухаррам, то це — один із місяців, що Всевишній називав «забороненими» (Коран, 9:36). О цій порі не дозволені наступальні військові дії — можна тільки боронитися. Таких місяців — чотири, і три з них — поспіль: зуль-каада, зуль-хіджа та мухаррам. Окремо — раджаб.

Для чого Всевишній визначив три «заборонені» місяці поспіль?

Річ у тім, що саме протягом цих місяців прочани вирушали з дому до Мекки (зуль-каада), здійснювали обряди хаджу (зуль-хіджа) та поверталися додому (мухаррам). З метою забезпечити людям можливість безпечно здійснити прощу, заборонено наступальні військові дії — лише оборона. Таким чином, люди не боялися вирушати в хадж, бо навіть представники народів і племен, що ворогували між собою, були в цей час у безпеці одне від одного. Тож саме о цій порі року пожвавлювалася торгівля, і купці влаштовували в Мецці великий ярмарок.

Винагорода за піст на Ашура та інші види поклоніння

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) наголошував, що винагорода за піст у день Ашура — прощення гріхів попереднього року. Мусульманські богослови — тлумачі хадисів зазначають, що він мав на увазі невеликі гріхи, бо для прощення тяжких гріхів потрібне каяття як у душі, так і діями, перед Богом та скривдженими людьми.

Також відомо, що Ібн Аббас сказав: «Я ніколи не бачив, щоб пророк Мухаммад (мир йому і благословення) постив завзятіше, ніж у день Ашура, — хіба в Рамадан».

Закликаємо мусульман тримати піст і чинити добрі справи, каятися перед Всевишнім.

А щодо практики мусульман-шиїтів, які вдаються до самопобиття цього дня, мусимо звернути увагу вірних, що на це немає доводів у Шаріаті. Ба більше, Аллаг ясно забороняє умисно завдавати собі шкоди.

Довідка:

У день Ашура сталося багато подій, пов’язаних з Пророками (мир їм усім). Цього дня Аллаг прийняв каяття Адама; пророки Ідрис (Ілля, мир йому) та Іса (Ісус, мир йому) знеслися на небеса; пророк Нух (Ной, мир йому) знайшов землю після Всесвітнього потопу; пророк Ібрагим (Авраам, мир йому) урятувався з вогню, з волі Аллага; пророк Муса (Мойсей, мир йому) урятував свій народ від фараона, перевівши їх дном моря, а пізніше отримав Скрижалі; пророк Юсуф (Йосип, мир йому) вийшов із в’язниці; до пророка Якуба (Якова), батька Юсуфа (мир їм), повернувся зір; Пророк Юнус (Йона, мир йому) вийшов із черева риби; пророк Аюб (Йов, мир йому) зцілився від страшної недуги; пророк Сулейман (Соломон, мир йому) став царем; пророкові Мухаммадові (мир йому і благословення) було даровано безгрішність.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи