0

«Я ніколи не чув, щоб так само перевіряли документи у храмах інших релігій», — Саід Ісмагілов

31344181_1676006265824296_8748954477660294629_n26 квітня муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов узяв участь у черговому засіданні постійного круглого столу «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин», організованому Центром Разумкова та представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні. Тема засідання — «Особливості релігійного та церковно-релігійного самовизначення українських громадян: тенденції 2010–2018».

Учасники обговорювали чинники та зміни в релігійно-церковному самовизначенні українців, відповідність соціальних та громадянських позицій релігійних організацій суспільним запитам, перспективи розвитку релігійної ситуації, міжконфесійних та державно-конфесійних відносин в Україні.

Шейх Саід Ісмагілов виступив з повідомленням, текст якого наводимо цілком:

— Уже четвертий рік, говорячи про стан релігійних прав і свобод, ми мусимо ділити це питання на два блоки: стан мусульманських громад на окупованих територіях Криму та Донбасу, стан мусульманських громад на вільних територіях України.

Щодо окупованих територій, то становище мусульман Криму є набагато гірше за становище мусульман Донбасу: мало не щодня в Криму відбуваються обшуки, арешти, інші протиправні дії саме проти мусульман та інших, «нетитульних» релігійних громад. Близько 20 осіб було викрадено та пізніше знайдено вбитими зі слідами катувань. Близько 70 осіб нині заарештовано або ув’язнено — 105 дітей через це ростуть без батька. Про це цілий час повідомляє Меджліс кримськотатарського народу та організація «Крим-SOS».

Дійшло до того, що були заарештовані й піддані примусовому психіатричному катуванню члени Меджлісу, зокрема Ільмі Умеров. Триває абсолютно варварське знущання нах бахчисарайським Ханським палацом і Великою ханською мечеттю — під гаслом «реконструкції» комплексу.

На Донбасі після тиску в 2014–2015 роках з боку сепаратистських угруповань, коли кілька імамів громад, поміж них і я, мусили покинути окуповані території, а озброєні особи робили обшуки в мечетях, ситуація повернулася до статусу-кво — там поки тихо.

31355891_1676006355824287_8694272286380528464_nЩодо вільної частини України, то неприємною традицією стала перевірка документів у мечетях, коли міграційна служба приходить на релігійну службу та після спільної молитви вимагає показати документи. Це сталося у Вінниці після п’ятничної молитви 2016 року та в Житомирі після святкової молитви на Курбан-байрам 2017 року. В обох випадках жодних порушників не виявили, хоча деяким мусульманам довелося телефонувати додому, щоб хтось із рідних приніс документи, бо вони їх з собою до мечеті не брали. Я ніколи не чув, щоб так само перевіряли документи в храмах інших релігій.

Відбулися обшуки й у мечетях міста Суми — у квітні 2017 року, Житомира — у серпні 2017 року, а також в Ісламському культурному центрі Києва — у березні 2018 року.

В усіх трьох випадках правоохоронці вилучили літературу, що не належала цим громадам та, за свідченням імамів та адміністрації, була підкинута під час обшуку або напередодні.

Така дивна практика непокоїть мусульманську громаду України. До мене місцеві громади, щоб я доніс це занепокоєння до державних органів і правозахисних організацій.

Звісно, нас турбує те, що в Україні найнегативніше ставлення — до мусульман. Для нас це — стимул ще активніше працювати на ниві доброчинності, міжрелігійного діалогу, просвітництва та в інших напрямках для добра українського суспільства.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи