0

Муфтій ДУМУ “Умма” Саїд Ісмагілов про перспективу запровадження біометричних паспортів

29 листопада 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав у новій редакції Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”. Цей нормативно-правовий акт викликав чимало протестів як з боку правозахисників, так і з боку релігійних організацій.

 

Прокоментувати ставлення мусульман до цього нововведення ми запросили муфтія ДУМУ “Умма” Саїда Ісмагілова.

 

Саїде-хазрат, чи існують релігійні догми, яким суперечить запровадження біометричних паспортів?

 

— Загалом Іслам не накладає заборону на біометричні паспорти. Не існує проблеми у тому, щоб вірянин-мусульманин отримав такий документ. Більше того, необхідно враховувати користь від таких паспортів, яка полягає у легкій ідентифікації людини, яка зникла без вісті, втратила пам’ять. Або, наприклад, знайшли труп невідомого — дуже легко допомогти живому або покійному.

 

Тому Іслам, який відстоює позиції взаємодопомоги як окремій людині, так і суспільству в цілому, не заперечує проти існування біометричних паспортів. Тільки у нас, мусульман цієї країни, перспектива бути власником такого документа викликає низку проблем, від вирішення яких буде залежати наше ставлення до цієї ситуації.

 

Чи не могли б Ви озвучити ці проблемні питання?

 

— Так, звичайно. Перше з них — вимоги до фотокарток, які будуть наноситися на нові біометричні паспорти. Кілька років тому мусульманкам заборонили вклеювати фотографії в головних уборах, які не приховують овал обличчя, у внутрішні паспорти громадян діючого зразка.

 

Тому, сподіваюся, що при запровадженні паспортів нового зразка врахують побажання і права мусульманок (та й інших вірянок-жінок; Іслам — не єдина релігія, яка пропонує жінці покривати голову перед сторонніми) фотографуватися в хиджабі (головний убір, який закриває волосся, вушні раковини, шию, і не приховує овал обличчя), оскільки згідно з прийнятим нормативним актом в біометричному паспорті будуть включені відбитки пальців, рогівки ока й зазначені інші дані про власника документа за умови його згоди.

 

У цьому контексті питання про фотокартки взагалі не повинно виникати, оскільки власника паспорта, навіть якщо він буде в масці, можна буде легко ідентифікувати за відбитками пальців і сітківкою ока. Я вважаю, що аргументи МВС на зразок «не видно мочок вух, тому складно ідентифікувати особу» вже втратили свою актуальність. Тим паче, зауважу, що чинне Положення про Паспорт громадянина України зобов’язує людей, які постійно носять окуляри, надавати для вклеювання в паспорт фотокартку в окулярах для полегшення ідентифікації. Таким чином, справедливим є й те, що для людей, які не з’являються з непокритою головою при сторонніх і за межами свого будинку — якщо ж такі головні убори не приховують овал обличчя, вони не тільки не ускладнюють, але й полегшують ідентифікацію особи власника такого документа.

 

Окрім питання розробки стандартів щодо фотокарток на цей документ, нас хвилює питання можливого доступу сторонніх осіб до повної бази даних на кожну людину — але це питання хвилює всіх громадян нашої країни незалежно від етнічної і конфесійної приналежності.

 

Сподіваємося, що наші персональні дані не будуть використовуватися проти кожного з нас; не будуть передаватися третім особам і організаціям. На жаль, траплялися випадки, коли спецслужби іноземних держав викрадали людей на території України, не зустрічаючи ані супротиву, ані будь-якого протесту пост-фактум з боку представників влади чи спецслужб.

 

Всі ми пам’ятаємо історію викрадення агентами Моссада палестинського інженера Дірара АбуСісі, а також викрадення вже їх російськими колегами помічника депутата Держдуми Іллі Пономарьова – Леоніда Развозжева.

 

У зв’язку з цим нас, мусульман України, цікавить захищеність наших персональних даних від несанкціонованого доступу, щоб жоден зловмисник не міг скористатися даними про окрему людину з метою шкоди її життю, здоров’ю, честі, достоїнству, сім’ї та майна.

Підшито до: Новини Мітки: , ,

Схожі записи