0

На п’ятому Курултаї мусульман Криму переобрали муфтія Еміралі Аблаєва

У Сімферополі пройшов Курултай мусульман Криму, на якому було переобрано на наступні п’ять років муфтія півострова Еміралі Аблаєва, а також були обговорені поточні злободенні питання.

У суботу 28 вересня у приміщенні Кримськотатарського музично-драматичного театру відбувся V-й Курултай мусульман Криму. На момент початку, коли пролунали аяти з Корану і гімни України та Криму, на головній зустрічі кримських татар зареєструвалися 311 з 365 обраних делегатів .

На сьгодні ДУМК, що створене в 1991 році, об’єднує 350 мусульманських громад Криму, Запорізької та Херсонської областей. Її очолює муфтій мусульман Криму, який обирається на Курултаї раз на п’ять років. Згідно зі статутом від кожної мусульманської громади на цю зустріч висувається один делегат .

До порядку денного V Курултаю увійшли звіт про діяльність ДУМК за останні п’ять років, звітна доповідь голови Ревізійної комісії Курултаю Сеітасана Асанова, прийняття рішень від імені Курултаю, а також обрання Муфтія мусульман Криму.

Офіційними гостями п’ятого Курултаю стали заступник постійного представника Президента України в Криму Ібраіма Мамутова, заступник голови Ради міністрів Криму Азіза Абдуллаєва, заступник голови управління у справах релігій Туреччини Мехмета Еміна Озафшара, глава Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов, а також представник Міністерства культури Криму Шевки Аблямитов.

Звіт та успіхи за п’ять років

У своєму звіті муфтій Криму Е.Аблаєв озвучив основні успіхи й недоліки за останні п’ять років.

«За минулі п’ять років ми відкрили п’ять нових навчальних закладів. Це – медресе для хлопчиків у Старому Криму, Саках, Бахчисараї, медресе для дівчаток в Бахчисараї і пансіонат для студентів ВНЗ у Кам’янці» , – сказав Муфтій, позначивши, що виховання підростаючого покоління є одним з важливих напрямків у діяльності ДУМК.

За п’ять років було видано понад 75 тисяч примірників релігійної літератури як кримськотатарською так і російською мовами.

Говорячи про будівництво культових споруд, мечетів, відкритті медресе, Муфтій Криму висловив подяку діаспорі кримських татар, а також управлінню у справах релігій Туреччини, Всеукраїнській організації громадських організацій «Альраїд», а саме її кримському представництву, а також підприємцям з числа кримських татар, які надають посильну допомогу у збереженні релігії, історії та культури кримськотатарського народу, сприяють його розвитку .

Муфтій зупинився детально на питанні судових процесів щодо повернення спадщини кримськотатарського народу, які тривають роками через нерозуміння влади або небажання вирішувати проблеми корінного народу Криму.

По хвилюючому всіх питання про будівництва Великої соборної мечеті в Сімферополі, муфтій сказав, що спочатку керівництво Туреччини взяло на себе зобов’язання допомогти в будівництві храму, процес веде Агентство співробітництва та розвитку Туреччини (ТІКА) в особі пана хадж Байрама Болата із яким є тісний зв’язок. Муфтій запевнив, що уважно стежить за роботою і «іншааллах, незабаром буде готовий робочий проект, ми проведемо необхідні погодження з відповідними відділами міської влади та, з волі Аллаха, будівництво почнеться», – зазначив Муфтій Криму Е. Аблаєв.

Після виступу Муфтія Криму делегати заслухали звіт ревізійної комісії Курултаю мусульман Криму.

Вибори муфтія Криму

За даними прес-служби Духовного управління мусульман Криму, на наступні п’ять років муфтієм мусульман Криму був обраний вчетверте Еміралі Аблаєв, рішення було прийнято 311 делегатами одноголосно, при цьому кандидатура була єдиною запропонованою на посаду. Вибори відбулися відкритим голосуванням.

Е. Аблаєв народився в 1962 році в Узбекистані. У 1990-і роки займався релігійною мусульманською діяльністю в Кіровському район Криму, був імамом району. Був обраний муфтій Криму на II Курултаї мусульман Криму в 1999 році.

Релігійну освіту муфтій отримав у медресе в Туреччині. Еміралі Аблаєв одружений. Має двох дочок, сина і чотирьох онуків.

Як повідомлялося, у статуті ДУМК не передбачені певні обмеження щодо кількості каденцій, тому один і той же кандидат може обиратися Муфтієм невизначену кількість разів. Умовою для кандидата на пост Муфтія мусульман Криму є стаж роботи в релігійній сфері не менше п’яти років.

Була також обрана Ревізійна Комісія Курултаю, до складу якої увійшли п’ять осіб.

Обговорення злободенних питань

Делегати мали можливість висловити свої побажання, поділитися своїми сподіваннями, розповісти про існуючі проблеми в регіонах. Так, наприклад, імам Джанкойського регіону хаджі Музафар Керімов висловив побажання мусульман свого регіону про будівництво мечеті в селі Сонакен (Мілководне), де народився видатний державний і громадський діяч, перший Муфтій мусульман Криму, Польщі, Литви та Білорусі Номан Челебіджихан. Імам, звертаючись до делегатів, закликав усіх мусульман Криму, братів по релігії допомогти у цій благородній справі.

У своєму виступі перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров озвучуючи ряд проблем, з якими доводиться стикатися Муфтіяту Криму. Він зауважив, що на засідання V Курултаю були запрошені і представники влади, однак вони не зволили прийти, мотивуючи це тим, що не розуміють кримськотатарську мову, якою проходить Курултай. «Таке ставлення влади це прояв неповаги» , — зазначив Р. Чубаров.

Рішення Курултаю

V Курултай мусульман Криму, завершуючи свою роботу, прийняв документ «Про визнання діяльності мусульманських релігійних громад ДУМК всупереч інтересам мусульман Криму». У даному документі йдеться про деякі мусульманські релігійні громади, які ігнорують рішення Курултаю кримськотатарського народу в частині «передачі всіх культових об’єктів, мечетей, медресе, текіе, а також земельних ділянок, призначених для будівництва культових споруд, на баланс ДУМК з подальшою їх передачею в користування місцевим релігійним організаціям».

У зв’язку з цим Курултай мусульман, звертаючись до вищевказаних громад і спираючись на постанову Курултаю кримськотатарського народу V скликання від 6 грудня 2009 року зобов’язав передати всі культові об’єкти, мечеті, медресе, текіе, а також земельні ділянки, призначені для будівництва культових споруд на баланс ДУМК.

Після прийняття рішення делегати побажали ДУМК, новообраному муфтієві хаджі Еміралі Аблаєву успіхів, всьому кримськотатарському народу і тим, хто не байдужий до його долі єдності і процвітання. На цьому V Курултай мусульман Криму завершив свою роботу.

Собкор.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи