«У Криму глибоко розуміли Іслам, і саме завдяки цьому ми маємо таку багату спадщину Кримського ханства», — муфтій Саід Ісмагілов

38

45588460_1929777903780463_5222160107101487104_nМуфтій Саід Ісмагілов узяв участь у презентації книги Михайла Якубовича «Ісламська спадщина кримського ханства», що вийшла за сприяння Духовного управління мусульман Криму. Захід відбувся 5 листопада в конференц-залі Інформаційного агентства «УкрІнформ».

Шейх Саід говорив про багатовікове винищення не лише кримськотатарської культури та теологічної освіти, а й будь-яких згадок про це. Він високо оцінив працю Михайла Якубовича, та закликав меценатів фінансувати ісламознавчі дослідження українських учених.

Нижче наводимо основні тези виступу муфтія, повний відеозапис презентації можна переглянути на офіційному каналі «УкрІнформ».

«Цю культурну й релігійну спадщину спрямовано знищували»

— Мир вам, шановні учасники прес-конференції! Передусім хочу подякувати Михайлові Михайловичу Якубовичу за цю величезну працю, яку ми сьогодні вже маємо змогу тримати в руках, читати її. Також хочу висловити подяку Духовному управлінню мусульман Автономної Республіки Крим, що всіляко підтримувало видання цієї книги.

45590103_1929777287113858_9104760935813218304_nЯ вважаю, що це дуже потрібна робота. Я постійно, коли спілкуюся з Михайлом, бачу, що він поїхав до однієї, іншої країни, досліджує рукописи в музеях, бібліотеках. У своєму «Фейсбуку» розповідає, з чим він працював і з чим цікавим стикнувся у своїх дослідженнях. І я розумію, як важко досліджувати історію спадщини саме Кримського ханства — бо цю культурну й релігійну спадщину спрямовано знищували. Знищували, щоб нічого не лишилося. Бо Росія не бажала, щоб у Криму лишилася якась згадка про те, що тут були кримські татари, що тут була велика й могутня кримськотатарська цивілізація, і взагалі, що Крим — це колиска Ісламу не лише для України, а й для всієї Східної Європи.

«З Криму походять чимало видатних теологів та інтелектуалів»

45574343_1929777113780542_3411957857149517824_nКрим був не просто регіональним лідером. Це було місце, де фактично велися важливі ісламські дослідження, формувалася унікальна мусульманська культура кримських татар, звідки поширювався культурний та, зокрема, релігійний вплив. Іноді — далеко за межі європейського цивілізаційного простору. Можемо бачити, що вчені Кримського ханства працювали в Мецці та в Медині, у Стамбулі, Єрусалимі та Каїрі. Не може земля, де нема потужної науки, породити таку плеяду видатних теологів, релігійних діячів, якщо там нема гідного рівня освіти. Мусульманські викладачі, шейхи, кадії (шаріатські судді), муфтії були шановані по всьому мусульманському світі.

«Єдине, що ми можемо зробити як науковці, — проводити дослідження, що їх у Росії ніхто не робитиме»

Дослідження цієї спадщини — дуже важливий внесок в ознайомлення передусім українців і мусульман України з власною історією Ісламу. По-друге, це внесок у розвиток історії та релігієзнавства.

Я раджу мусульманам України брати цю книжку й вивчати, бо це — наша історична й культурна спадщина, ми маємо про це знати. Ні для кого не секрет, що Росія, яка окупувала Крим, абсолютно не зацікавлена в збереженні культурної, історичної та релігійної спадщини мусульман Криму.

За умов, коли нищать Ханський палац, коли репресуються мусульмани Криму, все, що ми можемо зробити як науковці — як науковці, не як політичні чи релігійні лідери — це проводити дослідження, що їх у Росії ніхто не робитиме.

«Важливо, щоб ісламознавчі дослідження фінансували меценати»

Фактично в Криму лишилося дуже мало джерел, з яких можна дізнатися про історію, релігію та культуру мусульман Криму, — і це свідчить про те, що ця історія, традиція знищувалися. Саме тому науковці мусять їздити по всіх країнах — і мусульманських, і країнах Європи, і навіть до США. Легше знайти джерела, що розповідають про мусульман України, мусульман Криму десь далеко за кордоном, аніж у самому Криму. Як це може бути? Лише якщо навмисно нищили історичну й культурну спадщину. Вихід цієї книги — маленький, але дуже важливий крок до відновлення історичної справедливості й нашої мусульманської історії.45347948_1929777380447182_904612570298580992_n

Ми дуже зацікавлені, щоб ця робота тривала. Але, щоб науковець міг її продовжити, потрібне фінансування. Треба, щоб меценати давали кошти, і науковець міг поїхати до інших країн, до музеїв, бібліотек, досліджувати там джерела й далі робити цю дуже важливу роботу зі збереження культурної, релігійної та національної ідентичності кримських татар. Михайло про це ніколи не скаже — я скажу: треба завжди допомагати науковцеві, щоб він продовжив ці дослідження.

Ще раз підкреслю, що Крим — це колиска Ісламу в Україні. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) сказав: «Кому Бог бажає добра, тому Він дає глибоке розуміння релігії». У Криму глибоко розуміли релігію, глибоко розуміли Іслам — саме завдяки цьому маємо таку багату спадщину Кримського ханства.