ДУМУ «Умма» сприяє підготовці та праці ісламознавців, бо зацікавлене в неупередженій експертності

04.03.2020

60

28–29 лютого у столиці відбулася Міжнародна наукова конференція «Ісламська освіта у Східній і Центральній Європі: історичні особливості та сучасні перспективи», ініційована Центром ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія» спільно з такими установами, як Сектор історії східної філософії НАН України, Асоціація освітнього розвитку, Український центр ісламознавчих досліджень, та за підтримки Міжнародного інституту ісламської думки (IIIT).

Науковий захід розпочав муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, що очолює Український центр ісламознавчих досліджень. Шейх Саід скористався з нагоди й зачитав наказ про нагородження ініціатора конференції, відомого українського сходознавця Михайла Якубовича, медаллю «За служіння ісламу та Україні».

Після нагородження муфтій перейшов власне до теми зібрання, зауваживши, що розвиток ісламознавства в Україні не є запровадженням чогось нового та екзотичного. Навпаки, це відродження мало не тисячолітньої історії таких досліджень: в українському Криму, в Бахчисараї, розташований один із найстаріших мусульманських навчальних закладів Європи, що претендує на звання найстарішого закладу Європи взагалі. Отже, традиція мусульманської освіти сягає корінням не тільки доби Кримського Ханства, а навіть часів Золотої Орди.

Утім, за словами пана муфтія, після тотального винищення всього ісламського радянською владою, що завершилося тотальною депортацію корінних народів, що визнавали Іслам, до Сибіру та Центральної Азії, мусульманська та ісламознавча освіта в Україні відроджується дуже поволі. Серед учених, що планують торувати свій науковий шлях у цій царині, конкуренція поки незначна. Водночас цей напрямок не тільки перспективний, а й цікавий, тож Саід Ісмагілов закликав науковців приділяти більше уваги ісламознавству та Ісламу в Україні.

Він зазначив, що ДУМУ «Умма» всіляко підтримує неупереджені ісламознавчі дослідження, бо це стосується кожного українського мусульманина, адже без об’єктивної експертности починається переслідування за релігійною належністю:

— Існують цілі групи псевдонауковців. Такі псевдонауковці є в Росії, як, наприклад, Силантьєв, Сатановський тощо. Такі псевдонауковці є й в Україні. Вони паплюжать історію та сучасний Іслам в Україні на догоду певним колам, що пишуть про мусульман України не об’єктивно, а щоб когось показати в гарному світлі, а когось, навпаки, принизити, очорнити, звести наклеп і зробити брудний піар. Тому будь-які наукові об’єктивні дослідження дуже потрібні та актуальні для України. Я маю надію, що ця конференція буде плідною та цікавою <…> і ми матимемо подальший поступ на шляху відродження ісламознавства. Я прошу Всевишнього Аллага, щоб Він благословив цю конференцію та її учасників, щоб вона була плідною та мала подальше продовження.

Зазначимо, що в конференції крім українських учених узяли участь представники Азербайджану, Грузії, Йорданії, Малайзії, Молдови та Польщі.