Готові зустрічати день Ашура-2020?

28.08.2020

24

Наближається особливий день мусульманського календаря — Ашура. І навіть якщо ви сьогодні не тримали піст перед цим днем, не біда, адже цей рік можна збільшити свою нагороду, постячи цілий тиждень:

п’ятниця, 9 мухаррама (28 серпня) — піст перед днем Ашура;

субота, 10 мухаррама (29 серпня) — Ашура;

неділя, 11 мухаррама (30 серпня) — піст-сунна після дня Ашура;

понеділок (31 серпня) — піст-сунна;

вівторок-четвер (1–3 вересня) — триденний піст-сунна середини місяця.

Тож за бажання можна тримати піст цілий тиждень, якщо почали нині.

Історія посту в день Ашура

Звідки взялася практика постити в день Ашура? Коли Пророк (мир йому і благословення) переселився до Медини, то побачив, що тамтешні юдеї постили в день Ашура, тобто 10-го дня місяця мухаррам. Він спитав, чому вони це роблять, і вони відповіли, що саме цього дня Аллаг дарував Мусі (Мойсею, мир йому) та його народові порятунок, перевівши морем і згубивши фараона. Муса (мир йому) на знак подяки Богові постив цього дня, й те саме чинили всі юдеї. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) закликав своїх послідовників постити цього дня, мовивши, що мусульмани — ближчі до послання Муси (мир йому). Це правдивий хадис, що внесли до своїх збірок імами Аль-Бухарі й Муслім.

А ще саме на день Ашура сталося немало інших значущих подій, пов’язаних із пророками (див. довідку в кінці тексту. — Ред.), що підкреслює особливість цієї дати в ісламському календарі.

Мусульмани додержували дня Ашура ще перед зісланням припису постити в Рамадан

Пророк (мир йому і благословення) завжди постив у день Ашура, і цей піст був відомий першим мусульманам ще перед зісланням припису постити в Рамадан, що відбулося на другому році гіджри.

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) незадовго перед смертю сказав, що неодмінно поститиме два дні — як доживе до наступного мухаррама. На жаль, так не сталося. Але з огляду на цей правдивий хадис бажано, щоб мусульмани постили не тільки в 10-й день, але й у 9-й, бо це відрізнятиме нас від інших релігійних громад, зокрема юдеїв. Адже Посланець (мир йому і благословення), бажавши підкреслити, що мусульмани — окрема громада, послідовники іншої релігійної традиції, радив постити не лише в 10-й день.

Місяць мухаррам — один із чотирьох «заборонених» місяців

Щодо самого місяця мухаррам, то це один із місяців, що Всевишній називає «забороненими» (Коран, 9:36). О цій порі не дозволені наступальні військові дії — можна тільки боронитися. Таких місяців чотири, і три з них — поспіль: зуль-каада, зуль-хіджа й мухаррам. Окремо — раджаб.

Для чого Всевишній визначив три «заборонені» місяці поспіль? Річ у тім, що саме в ці місяці прочани вирушали до Мекки (зуль-каада), відправляли обряди хаджу (зуль-хіджа) та верталися додому (мухаррам). З метою забезпечити людям можливість спокійно здійснити прощу, заборонено наступальні військові дії — тільки оборона. Таким чином, люди не боялися вирушати в хадж, бо навіть представники народів і племен, що ворогували між собою, були в цей час у безпеці одне від одного. І саме в цей період активізувалася торгівля, й купці влаштовували в Мецці великий ярмарок.

Нагорода за піст у день Ашура та інші види поклоніння

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) наголошував, що нагорода за піст у день Ашура — прощення гріхів попереднього року. Мусульманські богослови, тлумачі хадисів, зазначають, що він мав на увазі невеликі гріхи, бо для прощення тяжких гріхів треба покаятися як у душі, так і діями перед Аллагом і скривдженими людьми.

Також відомо, що Ібн Аббас сказав: 

«Я ніколи не бачив, щоб пророк Мухаммад (мир йому і благословення) постив завзятіше, ніж у день Ашура, — хіба в Рамадан».

Закликаємо мусульман постити й чинити добрі справи, каятися перед Всевишнім.

А щодо практики мусульман-шиїтів, які вдаються до самопобиття цього дня, то мусимо звернути увагу вірних, що на це нема доводів у шаріаті. Ба більше, Аллаг ясно заборонив умисно завдавати собі шкоди.

Довідка: У день Ашура сталося багато подій, пов’язаних із пророками (мир їм усім). Цього дня Аллаг прийняв каяття Адама; пророки Ідрис (Ілля, мир йому) та Іса (Ісус, мир йому) знеслися на небеса; пророк Нух (Ной, мир йому) знайшов землю після Всесвітнього потопу; пророк Ібрагим (Авраам, мир йому) з Божої волі вирятувався з вогню; пророк Муса (Мойсей, мир йому) врятував свій народ від фараона, перевівши людей дном моря, а згодом одержав Скрижалі; пророк Юсуф (Йосип, мир йому) вийшов із в’язниці; до пророка Якуба (Якова), батька Юсуфа (мир їм), вернувся зір; пророк Юнус (Йона, мир йому) вийшов із черева риби; пророк Аюб (Йов, мир йому) зцілився від страшної недуги; пророк Сулейман (Соломон, мир йому) став царем; пророкові Мухаммадові (мир йому і благословення) даровано безгрішність.