Вийшла‌ ‌друком‌ ‌монографія‌ ‌Саіда‌ ‌Ісмагілова‌ ‌«Макасид‌ ‌аш-Шаріа»‌ ‌

07.04.2021

105

Релігієзнавці, історики, сходознавці й всі ті, хто цікавиться ісламською теологією, можуть поповнити книжкові полиці новою книгою. «Макасид аш-Шаріа в сунітській та шиїтській традиціях: компаративний аналіз» — монографія відомого українського вченого, релігійного діяча, голови Українського центру ісламознавчих досліджень, муфтія Духовного управляння мусульман України «Умма» Саіда Ісмагілова. 

Праця, що побачила світ за сприяння ГО «Ідрак» (Азербайджан) та була рекомендована до друку Вченою радою Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України, присвячена розумінню приписів, що визначають переконання та формують моральні цінності мусульман.

У науковій розвідці здійснено компаративний аналіз шаріату, виявлені спільні та відмінні риси у віровченні та культовій практиці сунізму й шиїзму. Також на основі порівняльного аналізу показана залежність цих двох традицій від базових елементів коранічного віровчення.

Як розповів автор, ідея монографії виникла для нього самого досить несподівано:

— Річ у тому, що я отримав пропозицію написати книгу від відомого релігієзнавця Ігоря Анатолійовича Козловського, що є науковим керівником моєї дисертації, яку я пишу на здобуття наукового ступеня кандидата філософії. Після ознайомлення з рукописом Ігор Анатолійович сказав, що це — матеріал для книги, яка буде запитана істориками, релігієзнавцями, зокрема ісламознавцями. І саме пан Козловський переконав мене, що книга має бути видана. І коли я переробив, переписав частину своєї дисертації, виклавши зміст у форматі саме посібника, цим матеріалом зацікавилася азербайджанська ГО «Ідрак», що тісно співпрацює з провідними азербайджанськими та закордонними фахівцями в різних галузях гуманітарних наук: релігієзнавцями, політологами, сходознавцями, соціологами, журналістами тощо. «Ідрак» видає книги науковців, що порушують тему релігії, її ролі в сучасному світі та різні проблеми, пов’язані з нею. «Ідрак» профінансував і видання моєї монографії. Нині книга вийшла невеликим накладом, лише 300 примірників, але, думаю, цього досить, адже праця буде корисна тільки тим науковцям, що «в темі». Тобто спеціалістам, що до кола їх наукових інтересів входять історія та культура Ісламу, теологічні тонкощі, подібності та розбіжності сунізму та шиїзму.

Нагадаємо, 2020 року в рамках «Української школи ісламознавства» відбулася онлайн-презентація книги «Коран в Україні. Рукописи, коментарі, переклади» відомого українського сходознавця й перекладача, голови Центру ісламознавчих досліджень НА «Острозька академія» Михайла Якубовича, виданої Українським центром ісламознавчих досліджень (УЦІД). На презентації також ішлося про дефіцит друкованих праць ісламознавчої тематики, що дозволяє заявити: вихід у світ нової монографії Саіда Исмагілова — важливий внесок, що певною мірою заповнює ці лакуни в бібліографії ісламознавства.