«Умма» організувала низку заходів до 80 роковин депортації кримських татар

29.05.2024

40

Цього року Україна та світ відзначають 80 роковини депортації кримських татар. Згідно з постановою Верховної Ради України 18 травня оголошено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня традиційно відбуваються жалобні заходи на вшанування жертв цього радянського злочину.

Для мусульманської спільноти України 18 травня 1944 року — день жахливої трагедії, внаслідок якої загинули десятки тисяч представників корінного мусульманського народу та знищено значну частину ісламської спадщини на наших теренах. 

Духовне управління мусульман України «Умма» організувало заходи до цієї трагічної дати, а його імами взяли участь у жалобних заходах, організованих органами влади та громадськими організаціями.

16 травня за ініціативи імама, молодшого лейтенанта капеланської служби Мухаммада Алі Хаджалі в одному з медичних закладів ЗСУ відбувся захід на згадку про депортацію кримських татар, який очолив голова ДУМУ «Умма» Ділявер Саідахметов. Він розповів військовим про ці трагічні дати, а наприкінці зустрічі всіх пригостили смачним таджицьким пловом.

17 травня після п’ятничних молитов у мечетях та ісламських культурних центрах ДУМУ «Умма» читали дуа за загиблих.

Зранку 18 травня в мечеті Ісламського культурного центру Києва спільно з Конгресом мусульман України ДУМУ «Умма» відправило колективну молитву за загиблих та піднесло національний кримськотатарський та український прапори.

В Одесі імам мечеті ІКЦ «Аль-Масар» Хамза Іса на запрошення депутата Одеської ОВА Февзі Мамутова прочитав аяти Священного Корану під час заходу, присвяченого цій трагічній даті. Учасники побачили театральну постанову на тему депортації, фотовиставку сучасних політв’язнів російського окупаційного режиму та експозицію «побуту» у вагонах часів депортації. На завершення шейх Хамза прочитав молитву за загиблих.

На Львівщині провели тематичний захід у Музеї тоталітарних режимів «Територія терору». Він розпочався молитвою, хвилиною мовчання та виконанням гімну кримських татар і гімну України. Імам ІКЦ ім. Мухаммада Асада Ібрагім Жумабеков представив присутнім виставку «Корани, що пережили депортацію», розповівши гостям про історію експонатів. 

Від моменту окупації Криму 2014 року РФ провадить там політику сталінського режиму, застосовуючи репресії проти корінного населення півострова. Десятки тисяч кримських татар мусили покинути свої домівки та землю, переїхавши на материкову Україну.