«Ми потребуємо в тому числі внутрішньомусульманського діалогу» - муфтій ДУМУ «Умма»

07.02.2022

101

Під час пресконференції з нагоди Всесвітнього тижня міжрелігійної гармонії муфтій Саід Ісмагілов виступив із промовою, в якій говорив про феномен міжрелігійного миру в Україні як про досягнення церков, релігійних об’єднань і всього громадянського суспільства, а також порушив інші важливі питання. Зокрема, підкреслив готовність українських мусульман стати на захист єдности й незалежности країни.

Наводимо повний текст його виступу:

— Сьогодні ми зібралися з нагоди Всесвітнього тижня гармонійних міжрелігійних відносин, і перше, що хочеться зазначити — це унікальна ситуація міжрелігійного миру в Україні. Я вважаю, що це — досягнення наших церков, релігійних об’єднань, релігійних організацій і нашого громадянського суспільства. Ми знаємо, скільки намагалися розхитати ситуацію в Україні, [роздмухати] релігійні конфлікти, скільки намагалися дестабілізувати наше суспільство, а наше суспільство виявилось досить зрілим, щоб не вестися на ці провокації і поважати своїх співгромадян-українців попри їхні релігійні погляди, національну приналежність та інші ознаки. І на цьому тлі хочеться зазначити, що нам потрібно боротися за збереження цього миру — на тлі подальшої російської загрози, про яку постійно нас попереджають і ЗМІ, й посадовці в Україні, і партнери України з усього світу, — щоб ми були готові в разі чого захищати нашу Україну. Ми спостерігаємо намагання розхитати мир і єдність в Україні, спроби провокацій з розпалення міжрелігійної ворожнечі — це намагання дестабілізувати ситуацію в Україні, щоб максимально посіяти внутрішні конфлікти, зіткнути між собою різні частини українського суспільства. 

Абсолютно відповідально від імені мусульман України я кажу, що мусульмани України не будуть вестися на такі провокації. Ми будемо зберігати мир і єдність, поважати представників інших церков, релігій, релігійних поглядів, світоглядних позицій, бо в нас єдина країна — для всіх нас — і нам потрібно на тлі російської загрози максимально єднатися й захищати нашу єдність, цілісність і мир в Україні.

Я також хочу зробити заяву від імені Духовного управління мусульман України «Умма» щодо нашої повної підтримки національних інтересів України, свободи України, територіальної цілісности України. І хочу запевнити, що наші мусульмани готові захищати в разі потреби нашу державу. Наше військове капеланство мусульман України готове та плідно працює в зоні проведення Операції Об’єднаних сил (ООС) — уже восьмий рік. Наші волонтери готові допомагати й надавати приміщення й ліки, і одяг, і їжу для всіх людей, що будуть потребувати [цього] в разі якихось негативних подій для України. А наші мечеті та ісламські культурні центри готові стати місцями гуманітарної допомоги.

Також хочу зазначити, що велика кількість ветеранів цієї війни, а також відповідальних хоробрих чоловіків, мусульман України — і не лише чоловіків, а й жінок! — заявляють, що вони готові вступати до лав Збройних сил України в разі потреби, захищати нашу Батьківщину. І це надзвичайно надихає мене як муфтія, бо я бачу дуже зрілу позицію віруючих людей: вони цінують нашу Україну, цінують наш мир, цінують нашу незалежність і ті надзвичайно високі права й можливості, які надає нам Україна.

І також хочу сказати про потребу внутрішнього ісламського діалогу між найбільшими мусульманськими організаціями України. Ми все ж таки говоримо про Всесвітній тиждень гармонійних міжрелігійних [і міжконфесійних] відносин, і от унікальність України полягає в тому, що міжрелігійні відносини в нас досить непогані, а от внутрішньорелігійні, внутрішні міжконфесійні відносини різних релігій у нас досить напружені. Я це спостерігаю в тому числі як релігієзнавець. І тому нам зараз потрібно — українському громадянському суспільству, державі й нам, віруючим, релігійним організаціям — працювати над внутрішньорелігійним, внутрішньоконфесійним діалогом. Потрібне примирення всередині кожної релігії, потрібні діалогові майданчики. Я вже звертався й далі звертаюся до державних компетентних органів Україні. В першу чергу, це Міністерство культури і інформаційної політики України, яке за нашим законом має опікуватися в тому числі питаннями свободи совісти та взаємодією держави й релігійних організацій. І тому я звертаюся до Міністерства культури і інформаційної політики, щоб воно сприяло діалогу між різними мусульманськими духовними управліннями, громадськими об’єднаннями та іншими організаціями мусульман України. Я підкреслюю, що це має бути ініціатива не сторонніх осіб, а саме держави, органи якої в цей важкий момент, стоячи перед загрозою російської агресії, мають об’єднувати нас і налаштовувати діалог між нами. І від нашого духовного управління хочу сказати, що ми абсолютно відкриті до внутрішньомусульманського діалогу та співпраці за посередництва державних органів України, до міжрелігійного діалогу.

Я прошу у Всевишнього Аллага мира й милости для України, для українського народу в ці важкі і тривожні часи, прошу нам усім єдности й вистояти перед лицем російської загрози. Нехай Всевишній Аллаг благословить Україну і весь український народ!

Також у пресконференції взяв участь представник Державної служби України з етнополітики та свободи совісти Вячеслав Горшков — координатор співпраці ДЕСС з релігійними спільнотами.

Повний відеозапис пресконференції доступний за посиланням


ВІДЕО: Фрагмент запису пресконференції — промова Саіда Ісмагілова.