Звільнення українських заручників і вільного доступу правозахисників вимагає II Круглий стіл з релігійної свободи в Україні

29.07.2019

29

25 липня в конференц-залі готелю «Русь» відбулося друге засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні. Тема обговорення — «Об’єднання зусиль громадянського суспільства для звільнення громадян України, незаконно позбавлених волі в Росії, окупованих Криму та Донбасі». Нагадаємо, перше засідання відбулося 16 квітня цього року. Тоді обговорювали спільні зусилля громадянського суспільства для захисту релігійної свободи на окупованих територіях України — в Криму та на Донбасі. 

Захід, організований, зокрема, Центром громадянських свобод, Інститутом релігійної свободи та UCSJ (Union of Councils for Jews in the Former Soviet Union — Об’єднання комітетів захисту євреїв у колишньому СРСР, ОКЗЄ), влаштовано з метою напрацювання практичних кроків для звільнення бранців Кремля, а також актуалізації цієї проблематики на міжнародному рівні. На запрошення відгукнулися понад 80 представників релігійних, громадських організацій, науково-дослідних установ, державних органів, посольств і міжнародних організацій. Серед них був і муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов.

У своїй доповіді шейх Саід згадав болючу проблему незаконного — навіть за нормативними актами країни-окупанта! — поліційного та судового переслідування за сфабрикованими справами громадських і релігійних діячів на окупованих територіях. Тільки офіційно сьогодні ув’язнено три з половиною сотні громадян України. Муфтій не забув сказати й про тортури, що їх застосовують до затриманих, і про нелюдські умови утримання, зосередивши увагу на громадянах України, викрадених з території третіх країн і вивезених до РФ. 

В ухваленій за підсумками круглого столу резолюції, у зверненні до країн-учасниць ООН наведено прізвища громадян України, протиправно позбавлених волі за сфабрикованими звинуваченнями, прізвища тих, чиє життя та здоров’я серйозно загрожені з огляду на застосування до них катування, жорстокого поводження, відсутности ефективної медичної допомоги, доступу незалежних адвокатів, представників Міжнародного Червоного Хреста, моніторингової місії ООН з прав людини та місії ОБСЄ до військовополонених і цивільних заручників. 

Серед вимог резолюції — організація постійного моніторингу судових процесів над жертвами політично мотивованих переслідувань у РФ та в окупованому Криму, продовження практики участи дипломатів держав ЄС у судових засіданнях на території РФ, організація місій із залученням незалежних медиків до громадян України, ув’язнених у РФ та в окупованому Криму за політичними мотивами.