Про переслідування громад ДУМУ «Умма» в Донецьку — на Круглому столі з релігійної свободи

19.04.2019

49

16 квітня в конференц-залі готелю «Premier Palace» відбулося перше засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні; тема обговорення — «Спільні зусилля громадянського суспільства задля захисту релігійної свободи на окупованих територіях України — Криму і Донбасу». Участь у дискусії взяв і муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, що розповів про закриття релігійних громад свого духовного управління на окупованих територіях за обвинуваченням у тому, що вони… «співпрацюють з українською розвідкою» — через те, що газета ДУМУ «Умма» виходить українською мовою.

Згодом цей круглий стіл, серед організаторів якого — Центр громадянських свобод, Інститут релігійної свободи та UCSJ (Union of Councils for Jews in the Former Soviet Union — Об’єднання комітетів із захисту євреїв у колишньому СРСР, ОКЗЄ), має стати майданчиком для діалогу між представниками громадянського суспільства, передусім між релігійними та правозахисними організаціями, за участі наукових інституцій та урядовців.

Наводимо тези виступу муфтія Саіда Ісмагілова:

«21 липня 2018 року, після завершення священного для мусульман місяця Рамадан, так зване „МҐБ ДНР“ прийшло з обшуком до мечеті Аль-Амаль у Донецьку (Калінінський район). У цій мечеті громадою мусульман Донецька „Дуслы́к“ (тат. „Дружба“) проводили повний цикл мусульманських обрядів.

Під час обшуку вилучено майже всі примірники молитовників, а також газет, що були в мечеті. Громаду звинуватили в екстремізмі та роботі на українську розвідку — через те, що там знайшли газету нашого Духовного управління мусульман України „Умма“, що видається українською мовою.

Мечеть опечатали, Богослужба в ній офіційно заборонена, а імама мечеті Рената Хабібутдінова разом із прихожанином Рустамом Джаббаровим — останній став свідком обшуку випадково, — заарештовано й забрано на допит до „МҐБ ДНР“. Після кількагодинного допиту з них обох узяли підписку про невиїзд та наказали не покидати територію так званої „ДНР“, поки триває слідство.

Наступного дня на допит викликали всіх імамів нашого духовного управління з окупованих територій у Донецькій області. Згодом усі громади — загалом їх п’ять: 2 в Донецьку, по 1 у Кіровську, Сніжному та Горлівці — через небезпеку та через те, що їм було заборонено проводити релігійне служіння, мусили припинити свою діяльність на окупованих територіях.

Я вважаю, що всі, причетні до порушення релігійних прав і свобод, мають відстежуватися, на них мають бути заведені карні справи в Україні. Ба більше, Україна може пропонувати внесення цих осіб до санкційних списків, а ті, чия провина буде важкою — і її буде доведено, — мають потрапити до списків Інтерполу».