Ісламські свята

Основні визначні дати в ісламському календарі (календар по Хіджрі):

26 раджаб Аль-Ісра валь Мі’радж (Нічна подорож і сходження)

1 рамадану – Початок Рамадану (дату уточнюйте)

27 рамадану – Лейлят аль-Кадр Ніч Упризначення (Ніч Могутності – ніч почалось та закінчилось низпослання Корану)

1 шавваля – Ід уль-Фітр (Рамадан-байрам) (кінець мисяця посту Рамадан)

1 зульхіджа1 зуль Хіджа (перші десять днів місяця Зуль-хіджжа)

9 зульхіджа День Арафа 

10 зульхіджа Ід аль-Адха (Курбан-байрам) 

1 мухаррам Ісламський Новий рік по хіджрі (1-й Мухаррам 1444)

10 мухаррам – День Ашура (10-й Мухаррам) 

12 рабіаль-авваль – (Мавлюд - приблизна дата народження Пророка Мухаммада, мир йому)

* Ці дати залежать від дат ісламського місячного календарю по Хіджрі  


Ісламські свята та визначні дати

Щороку мусульмани святкують два свята, що значать виконання ними двох стовпів Ісламу — посту в Рамадан і хаджу (прощі до Мекки). Є й кілька особливих дат, пов’язаних із цими стовпами Ісламу.

Ці всі дати визначають за ісламським місячним календарем, у його основі — фази Місяця, зокрема період його обертання навколо Землі, що становить близько 29,5 дня. Отже, місяці в ісламському календарі тривають 29–30 днів, поява молодика означає початок нового місяця. Рік складається з дванадцятьох таких місяців, відповідно він на 11 днів коротший за рік сонячного календаря, що в його основі — період обертання Землі навколо Сонця.

Ід аль-Фітр (Рамадан-байрам) — свято завершення Рамадану, місяця посту. Ід аль-Фітр починається з появою молодика, що означає початок наступного місяця, шавваля. Зранку 1 шавваля відправляють спільну святкову молитву, після цього снідають; святкові частування тривають цілий день. Цього дня чимало мусульман воліють сплатити щорічну соціальну пожертву — закат.

Ід аль-Адха (Курбан-байрам) — Свято приношення жертви — відзначають на десятий день місяця зуль-хіджа (цього місяця відбувається хадж). Свято триває три-чотири дні й передбачає ритуальне заколення жертовної худоби — вівці чи кози, корови, верблюда — на згадку про випробування пророка Ібрагима (Авраама, мир йому). М’ясо ділять на три частини, рівних за вагою та якістю: одну лишають для своєї родини, другу ділять між друзями, третю дають бідним. Мусульмани стараються виявляти особливу увагу до інших людей у цей період.

Окрім цих двох релігійних свят, існує кілька особливих дат і періодів, що їх відзначають як нагоду для певного виду поклоніння:

Рамадан

Щороку безліч людей вітає настання місяця посту. У Рамадан, що припадає на дев’ятий місяць ісламського календаря, мусульмани постять протягом світлового дня: від світанку до заходу сонця утримуються від їжі, пиття, куріння та подружніх інтимних відносин (позашлюбні відносини заборонені взагалі). Утім люди, що мають хронічні хвороби, й діти звільнені від посту. Подорожні, а також жінки в «критичні» дні та в період грудного годування звільнені від посту, однак мусять надолужити пропущені дні посту в інший час.

Людина може змарнувати свій піст, зробивши щось, заборонене релігією, (наклеп, пліткування, обман, кривда). Піст — надзвичайно важливий аспект віри мусульманина, ба більше — це один із п’ятьох стовпів Ісламу. Піст — засіб фізичного й духовного очищення, через яке мусульмани можуть поліпшити свою здатність до співчуття й поглибити свою віру в Бога. Сам акт посту відтворює умови життя найбідніших людей, але навіть такі люди не звільняються від посту.

Лейлят аль-Кадр — Ніч Упризначення (Ніч Могутності)

Ближче до кінця Рамадану мусульмани відзначають Лейлят аль-Кадр, що її українською мовою перекладають як Ніч Упризначення, Ніч Долі, Ніч Могутності. Саме цієї ночі перші рядки Священного Корану були зіслані пророкові Мухаммадові (мир йому і благословення).

Вона припадає на одну з ночей останніх 10 днів Рамадану, себто це може бути  21, 23, 25, 27 або 29 ніч, але найімовірніша дата, на думку загалу, — 27 ніч. Мусульмани вірять, що цієї ночі Господь щедро роздає Свої благословення та прощення, приймає молитви-прохання та пробачає гріхи. Всевишній оголошує ангелам, передусім Джибрилові (Архангелові Гавриїлові), долю кожного з людей на наступний рік, щоб ангели могли виконати пов’язані з цим завдання.

За ісламським віровченням, тільки Бог особисто відповідає на всі молитви, тільки Йому можна молитися, й тільки Він пробачає людям гріхи та дає те, про що вони просять. Тим-то цієї особливої ночі вірні шукають Божого прощення та здійснюють численні акти поклоніння.

Хадж

Щороку у 12 місяці ісламського календаря мільйони мусульман здійснюють прощу до Кааби, Дому Божого в Мецці (Саудівська Аравія). Цю прощу називають хадж — хоч би раз у житті її повинен здійснити кожен дорослий мусульманин, що має фізичну та фінансову можливість і не лишає родину без засобів на прожиття на час своєї відсутності.

Обряди хаджу (за вченням Ісламу, їх здійснював ще пророк Ібрагим (Авраам), що відбудував Каабу — перший храм на Землі, зведений колись пророком Адамом. — Ред.) тривають 5–6 днів (від 8 до 12, інколи 13 дня місяця зуль-хіджа). Хадж — один зі стовпів Ісламу, разом зі свідоцтвом (шахада), молитвою, закатом (милостинею) та постом.

Прочани можуть вирушити до Мекки й в іншу пору року, щоб здійснити умру, — така проща називається «малою». Однак той, хто зробив умру, все одно має бодай раз у житті здійснити хадж, адже умра його не замінить.

День Арафат

На 9 день зуль-хіджа прочани збираються вдосвіта й прямують із долини Міна до пагорба («гори») й долини, що їх називають Арафат, шукаючи милості Божої. Саме з цього пагорбу пророк Мухаммад (мир йому і благословення) прочитав свою знамениту Прощальну проповідь в останній рік свого життя. Мусульмани в інших куточках землі, що цього дня не здійснюють прощу, постять, а ще часто збираються в мечетях для спільних молитов.

Також є особливі дати, що їх відзначають не всі мусульмани:

Новий рік за гіджрою, 1 мухаррама

Новий рік в ісламському календарі припадає на перший день першого місяця — мухаррама. Початком цього літочислення визначено 622 рік н. е., коли пророк Мухаммад (мир йому і благословення) переселився з Мекки до Медини — подія, відома як гіджра. Усі релігійні обов’язки, як от піст у Рамадан, хадж, молитва, а також дні визначних подій та особливі ночі прив’язані до дат цього календаря.

Ашура, 10 мухаррама

Ашура — 10 день місяця мухаррам, першого місяця ісламського календаря. Для сунітів Ашура це також день, коли пророк Муса (Мойсей, мир йому) вивів народ Ізраїлю з єгипетського рабства, і вони втекли від фараона через море, що розступилося з волі Божої. На цю дату припадає ще кілька визначних подій, зокрема сходження пророка Нуха (Ноя, мир йому) з ковчега на землю, прибуття Мухаммада (мир йому і благословення) до Медини тощо.

Мавлід ан-Набі, 12 рабі аль-авваля

Мавлід ан-Набі — відзначення дня народження пророка Мухаммада (мир йому і благословення) в третьому місяці ісламського календаря, рабі аль-авваль. Більшість сунітських богословів зійшлися на думці, що Пророк (мир йому і благословення) народився 12 рабі аль-авваля.

Ця традиція сягає часів табіїнів — другого покоління після сподвижників Пророка (мир йому і благословення), сахабів: деякі табіїни проводили зібрання, де читали поезію та виконувалися нашиди на честь пророка Мухаммада (мир йому і благословення).

Більшість деномінацій Ісламу схвалюють цю традицію. День народження Мухаммада (мир йому і благословення) — державне свято в більшості мусульманських країн, за винятком Саудівської Аравії та Катару. Для мусульман ця дата — важлива нагода нагадати про моральні якості пророка Мухаммада (мир йому і благословення) як високий взірець.

Ісра ва ль-Мірадж, 27 раджаба

Ісра ва ль-Мірадж — дві частини Нічної подорожі пророка Мухаммада (мир йому і благословення), що сталася, згідно з ісламським віровченням, близько 621 року н. е. Короткий опис цієї історії міститься в коранічній сурі «Аль-Ісра», а подробиці відомі з хадисів. Під час цієї духовної та фізичної подорожі (Ісра), Пророк (мир йому і благословення) вирушив верхи на тварині Бурак із Мекки до «найдальшої мечеті» — місця, що йому у фізичному світі відповідає мечеть Аль-Акса в Єрусалимі. Там він помолився з усіма пророками, що були перед ним, очоливши цю спільну молитву, а потім знісся на небеса й вернувся назад (Мірадж).

Ми дали стислий опис мусульманських релігійних свят і визначних дат. Зауважте, різні мусульманські народи мають свої національні свята, визначні та скорботні дати.