134
Чи можна молитися таравіх онлайн?
Чи можна молитися таравіх онлайн за шейхом, перебуваючи вдома на карантині, якщо я мало знаю з Корану напам’ять?
Молитва-таравіх — сунна-муаккада як для чоловіків, так і для жінок, виходячи з хадиса:
«Хто вистоював ночі Рамадану <...>, тому буде пробачено всі гріхи» (Аль-Бухарі, Муслім).
Тут, за словами всіх вчених, мова про молитва-таравіх, і так це розуміємо ми, знаючи дії Пророка (мир йому і благословення). Він не припинив читати її в мечеті, бо боявся, що її сприймуть як обов’язкову, і не всі вірні зможуть її правити.
Її бажано читати в мечеті, а згідно з імамом Маліком, бажано читати й вдома — за умови, що вдома її справді читатимуть і до того ж молитва в мечеті не припинятиметься.
За умов нинішнього карантину, що не дозволяє великих зборів, молитву-таравіх читають удома, і править її той, хто краще читає Коран. Ми чинимо так для того, щоб захиститися від хвороби, виконати рекомендації МОЗ України та додержувати законів України — таким чином ми отримаємо нагороду за добровільну молитву вдома.
Пророк (мир йому і благословення), як знаємо з кількох хадисів, сказав:
«Найліпша молитва людини — це молитва вдома, крім обов’язкової»;
«Вам слід молитися вдома, бо, воістину, якщо не вважати на обов’язкові молитви, найліпша молитва — та, що ви читаєте у себе вдома» (Муслім);
Також вірному дозволено тримати Коран у руках і читати молитву просто з нього. А тому, хто не вміє читати по-арабськи, досить після сури «Аль-Фатіха» прочитати те, що знає.
Не дозволено молитися за імамом онлайн, бо це суперечить важливим умовами колективної молитви:
1) бути з імамом в одному приміщенні;
2) чіткість і непереривність лав молільників;
3) нічого не має заважати тим, хто молиться, підійти до імама чи виправити його в разі помилки в молитві.
Онлайн-молитва суперечить меті колективної молитви: вірні повинні (безпосередньо) зустрітися й зібратися разом. Наш меджліс видав фатву про неправильність відправлення п’ятничної молитви онлайн, хоча джума-намаз обов’язковий (фард) для мусульманина. Якщо заборонено відправляти в такий спосіб фард, це правосильно й для бажаної молитви (сунна-муаккада).
Щоб ознайомитися з аргументами заборони онлайн-молитви, читайте цю фатву.
Аллаг знає ліпше.