Не пропустіть нагоду спокутувати гріхи: Ашура вже цього понеділка!

08.09.2019

30

У понеділок, 9 вересня, весь мусульманський світ відзначатиме дуже важливу дату ісламського календаря — День Ашура (10 мухаррама). На Ашуру, а також у переддень та/або наступного дня бажано постити (сунна). А втім, якщо хтось із певних причин не зможе постити саме в цей благословенний час, не варто впадати у відчай, адже є й інші способи здобути милість Творця: нагодувати того, хто постив (одержавши таку саму нагороду, як і ця людина), читати про життя пророків Божих, поминати Всевишнього, дати милостиню тощо.

Історія посту в день Ашура

Звідки взялася практика постити в день Ашура? Коли Пророк (мир йому і благословення) переселився до Медини, то побачив, що тамтешні юдеї постили в день Ашура, тобто 10 дня місяця мухаррам. Він спитав, чому вони це роблять, і вони відповіли, що саме цього дня Аллаг дарував Мусі (Мойсею, мир йому) та його народові порятунок, перевівши морем і погубивши фараона. Муса (мир йому) на знак подяки Богові цього дня постив, і те саме чинили всі юдеї. Мухаммад (мир йому і благословення) закликав своїх послідовників постити цього дня, зазначивши, що мусульмани — ближчі до послання, що приніс Муса (мир йому). Це правдивий хадис, що внесли до своїх збірок імами Аль-Бухарі та Муслім.

А ще саме на день Ашура сталося немало важливих подій, пов’язаних із пророками (див. довідку в кінці тексту. — Ред.) — це все тільки підкреслює особливість дати в мусульманському календарі.

Мусульмани постили в День Ашура ще перед зісланням обов’язку постити в Рамадан

Пророк (мир йому і благословення) завжди постив у день Ашура, і цей піст був відомий першим мусульманам ще перед зісланням обов’язку постити в Рамадан на другому  році гіджри.

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) незадовго перед смертю сказав, що неодмінно поститиме ці два дні — як доживе до наступного мухаррама. На жаль, так не сталося, але, з огляду на цей правдивий хадис, бажано, щоб мусульмани постили не тільки в 10 день, але й у 9-й, бо це відрізняє нас від інших релігійних громад, зокрема юдеїв. Пророк (мир йому і благословення) бажав підкреслити, що мусульмани — окрема релігійна громада, послідовники іншої релігійної традиції. 

Місяць мухаррам — один із чотирьох «заборонених» місяців

Щодо самого місяця мухаррам, то це один із місяців, що їх Всевишній назвав «забороненими» (Коран, 9:36). О цій порі недозволені наступальні військові дії — можна тільки боронитися. Таких місяців чотири, і три з них ідуть поспіль: зуль-каада, зуль-хіджа та мухаррам. Окремо — раджаб.

Для чого Всевишній визначив три «заборонені» місяці поспіль?

Саме протягом цих місяців прочани вирушали до Мекки (зуль-каада), виконували обряди хаджу (зуль-хіджа) та поверталися додому (мухаррам). З метою забезпечити людям можливість безпечної прощі заборонено наступальні військові дії — тільки оборона. Таким чином, люди не боялися вирушати в хадж, бо навіть представники народів і племен, що ворогували між собою, були в цей час у безпеці одне від одного. Тож саме о цій порі року пожвавлювалася торгівля, й купці приїздили до Мекки на великий ярмарок.

Нагорода за піст на Ашура та інші види поклоніння

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) наголошував, що нагорода за піст у день Ашура — прощення гріхів попереднього року. Мусульманські богослови, тлумачі хадисів, зазначають, що він мав на увазі невеликі гріхи, бо для прощення тяжких гріхів потрібне каяття як у душі, так і діями перед Богом та скривдженими людьми.

Відомо, що Ібн Аббас сказав: «Я ніколи не бачив, щоб посланець Аллага (мир йому і благословення) постив завзятіше, ніж у день Ашура, — хіба в Рамадан». 

Закликаємо мусульман постити й чинити добрі справи, каятися перед Господом!

А щодо практики мусульман-шиїтів, які вдаються до самопобиття цього дня, мусимо звернути увагу вірних на те, що нема доводів для цього в шаріаті. Ба більше, Аллаг ясно забороняє навмисно завдавати собі шкоди.

Довідка:

У день Ашура сталося багато подій, пов’язаних із пророками (мир їм усім). Цього дня Аллаг прийняв каяття Адама; пророки Ідрис (Ілля, мир йому) та Іса (Ісус, мир йому) знеслися на небеса; пророк Нух (Ной, мир йому) знайшов землю після Всесвітнього потопу; пророк Ібрагим (Авраам, мир йому) урятувався з вогню, з волі Аллага; пророк Муса (Мойсей, мир йому) урятував свій народ від фараона, перевівши їх дном моря, а пізніше отримавши Скрижалі; пророк Юсуф (Йосип, мир йому) вийшов із в’язниці; до пророка Якуба (Якова), батька Юсуфа (мир їм), повернувся зір; Пророк Юнус (Йона, мир йому) вийшов із черева риби; пророк Аюб (Йов, мир йому) зцілився від страшної недуги; пророк Сулейман (Соломон, мир йому) став царем; пророкові Мухаммадові (мир йому і благословення) була дарована безгрішність.