Міжнародний інститут ісламської думки запросив шейха Саіда Ісмагілова прочитати лекцію для міжнародної аудиторії

18.06.2021

30

Понад 40 учасників із різних країн, таких як Україна, Казахстан, Росія, Узбекистан, Азербайджан, Грузія, Киргизстан, Естонія тощо, відвідали онлайн-захід, що його організував і провів Міжнародний інститут ісламської думки та Інститут інтеграції знань, запросивши 9 червня Саіда Ісмагілова, муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» та керівника Українського центру ісламознавчих досліджень, прочитати лекцію на тему «Шаріат у суннізмі та шиїзмі: подібності та різниця».

Як повідомляє The International Institute of Islamic Thought (IIIT), у своїй лекції доктор Саїд Ісмагілов окреслив історичні та теологічні особливості розвитку різних груп мусульманської умми, що призвело до появи наявних тенденцій в ісламі з їх унікальними принципами, текстами й теологічними школами. 

Домінуючи в ісламі, суннізм завжди претендував на наступність, що веде свою історію від самого пророка Мухаммада (мир йому і благословення) та його найближчих сподвижників, що брали участь у канонізації коранічного тексту, розповідали хадиси та формували основу подальшого розвитку ісламу. Шиїзм базувався на абсолютно інших принципах, перейшов кілька етапів свого становлення та розвитку, що й визначили сучасний образ цієї другої за кількістю та впливом течії в ісламі.

Саід Ісмагілов назвав основні та додаткові джерела шаріату, поділившись результатами своїх ісламознавчих дисертаційних досліджень, а також навів приклади поширених практик і способів примирення між сунітськими та шиїтськими групами в різних країнах.

Як повідомляє Міжнародний інститут ісламської думки, після основної частини лекції відбулася сесія запитань і відповідей. Учасників цікавили основні відмінності між сунітською та шиїтською традиціями, конкретні приклади різних спільнот, сприйняття різних аспектів цих традицій, зокрема тимчасових шлюбів, вплив знання арабської мови у громадах шиїтів і сунітів. Були питання й про недавні дослідження з цієї теми.

Запис лекції доступний на YouTube-каналі Інституту інтеграції знань.

Довідка: The International Institute of Islamic Thought, Міжнародний інститут ісламської думки заснований 1981 року як некомерційна, неприбуткова американська організація зі штаб-квартирою в Герндоні, штат Вірджинія, в передмісті Вашингтона. Це провідна міжнародна організація, зосереджена на забезпеченні платформи для унікального погляду мусульманських мислителів, науковців і практиків гуманітарних і соціальних наук. 40 років вона висловлюється за поміркованість, різноманітність і сучасність в ісламській думці з акцентом на таких поняттях, як співіснування та розбудова спроможности громад вирішувати загальні глобальні та місцеві проблеми та виклики. Сьогодні ІІІТ — голос мусульманської інтелектуальної традиції на Заході, поборник науки, освіти та знань у мусульманських спільнотах у цілому світі.