Рамадан в умовах комендантської години

11

PM864image001Обстановка в східних регіонах країни в Рамадан продовжує залишатися досить складною. Відомо, що на Донбасі проживає значна кількість мусульман. Про те, як змінилося їхнє життя у світлі останніх подій і як проходить Рамадан-2014 для місцевої громади, розповідає імам соборної мечеті Луганська Мухаммад аль-Устаз.

«Мусульмани, як і всі громадяни Донбасу, втомилися від того, що відбувається. — Говорить шейх Мухаммад. — Що може відчувати проста мирна людина, коли вона постійно чує постріли в сусідніх кварталах? Ми всі чекаємо на мирне вирішення протистояння, щоб настав спокій, порядок і безпека».

Після оголошення про тимчасову мирну угоду перестрілки в місті припинилися, але загальна ситуація не змінилася — людей на вулицях немає, оскільки багато хто виїхав.

«Раніше до нас на п’ятничну молитву приходило більше п’ятисот чоловік. — Розповідає аль-Устаз. — А зараз на проповіді присутні 100–120 мусульман. Так само справи йдуть і з відвідуванням щоденних молитов. Кількість тих, хто молиться зменшилася в п’ять разів. Нам довелося піти на суміщення вечірньої та нічної молитов для того, щоб мусульмани виходили з мечеті, коли ще світло і могли безпечно дістатися додому».

Потрібно відзначити, що в Луганську вже два місяці діє комендантська година з 23:00 до 6:00 ранку. З цієї причини мусульмани не збираються в мечеті і на ранкову молитву. За словами імама, цього року Рамадан для місцевих мусульман буде абсолютно іншим. «Програму місяця посту ми будемо коригувати залежно від подій, попередньо підготувавшись до різних варіантів» — говорить він.

Домашнє поклоніння

Варіантів насправді не так і багато. У Луганську час нічної молитви настає десь о 23:30, а включаючи молитву-таравіх може продовжитися до півночі. У такий час транспорт вже не ходить, до того ж діє комендантська година. Враховуючи це, іфтари і молитви-таравіх в мечеті скасовуються. Віруючим доведеться індивідуально проводити молитви-таравіх удома. «Я б назвав це домашнім поклонінням» — говорить Мухаммад аль-Устаз.

Інший розроблений мусульманською громадою варіант передбачає мирний розвиток подій. У такому випадку в мечеті проводитимуться колективні іфтари, а тим, хто прийде на таравіх, прийдеться залишатися в мечеті до шостої години ранку, часу закінчення комендантської години. Нічна програма після розговіння передбачатиме молитву-таравіх, лекції, читання Корану та нічне поклоніння. Після ранкового прийому їжі (сухур) і молитви, віруючі до шостої ранку зможуть відпочити в мечеті. Однак такі програми будуть проводитися не кожен день, а вибірково, наприклад, на вихідних.

«Такі рішення ми прийняли щодо плану заходів в цьому місяці, але все залежить від того як розвиватимуться події в місті», — зазначив луганський імам та користуючись нагодою звернувся до мусульман Донбасу — «Я вітаю мусульман Донбасу з благословенним Рамаданом. Нехай Всевишній дасть їм відчути насолоду від поста, поклоніння, читання Корану, благодіяннь знайомим, близьким, сусідам. Прошу Всевишнього щоб цей Рамадан приніс країні мир, спокій і єдність».

ДУМУ «Умма»