Про види хаджу

69

Pilgrims-head-towards-Mount-Mercy-at-the-peak-of-the-annual-Hajj-on-October-25-2012.-ReutersAmr-Abdallah-Dalsh-990x619Відомо, що в Ісламі існує три види хаджу. Але часто мусульманам доводиться про це дізнаватися тільки напередодні прощі.  Звісно, нагадати про види хаджу буде доречно саме у місяць Зуль-хіджа. Час, коли мільони вірних по всьому світу вирушають до благословенної Мекки, аби виконати п’ятий стовп Ісламу. Тож дізнаймося детальніше про хадж таматту, кіран та іфрад.

Хадж таматту

Taматту в перекладі з арабської означає полегшення і зручність. Хадж тaматту має таку назву тому, що в цьому виді хаджу прочанин, маючи намір здійснити і умру, і хадж в одній подорожі, звільняється від іхраму після виконання обрядів умри і таким чином трохи відпочиває перед здійсненням хаджу, знову відновлюючи іхрам напередодні прощі.

Прибувши в мікат (місце, де потрібно вступити в іхрам) прочанин вступає в іхрам виключно для виконання умри. Він здійснює спочатку умру, а потім виходить з іхрама. А вже 8-го Зуль-хіджа, перед днем Арафат, прочанин знову приймає стан іхрам вже для хаджу. Цей вид хаджу найбільш популярний у тих, хто живе за межами Саудівської Аравії.

Хадж кіран

В перекладі з арабської слово кіран означає об'єднання. Хадж кіран називається так тому, що в цьому виді хаджу паломник об'єднує хадж і умру в одному іхрамі, таким чином відмовляючись від зручностей таматту.

Мусульманин вступає в стан іхрам одночасно для умри і для хаджу, і не виходить з іхраму аж до Дня жертвопринесення (Ід аль-Адха). У цьому виді хаджу прочанин повинен дотримуватися обмежень іхраму протягом більш тривалого періоду. Хадж іфрад

Іфрад арабською означає відокремлення. Тож хадж іфрад так називається тому, що в цьому виді хаджу прочанин відділяє хадж від умри, тобто він здійснює тільки хадж. Мусульманин вступає в іхрам тільки для хаджу і виходить зі стану іхрам в День жертвопринесення.

І в разі таматту, і в разі кіран потрібно зробити жертвопринесення. Якщо людина не може це собі дозволити, він повинен тримати піст протягом десяти днів — три дні пі час хаджу і сім після повернення додому. Жертвоприношення необов'язково для тих, хто здійснює хадж іфрад. Кожен з вищезазначених трьох видів хаджу правомочний і прийнятний, і мусульманин може вибрати будь-який з них. Проте вчені розійшлися в думках з приводу того, який із трьох видів прощі найкращий. Деякі вважають таматту найбільш ідеальним і кращим, інші вважають кращим кіран, а треті вважають кращим іфрад.

Для тих, хто збирається в хадж до Дня Тарві (8-е Зуль-хіджа), найзручнішим буде хадж тaмaтту, а тим, хто прибуває в Мекку ближче до Дня Тарві, найкраще буде вчинити кіран або іфрад. Нарешті, дозвольте нагадати, що для Всевишнього Аллага важливий не стільки вид хаджу, який збирається вибрати прочанин, скільки дух і намір, з якими він перебуває при виконанні обрядів хаджу.

А Всевишній Аллаг знає краще.