Саід Ісмагілов: «Українці мають довіру до релігійних установ, навіть інших конфесій — це національний феномен»

8

1517399_10203995702447568_7590596423773437432_nСаме на цю особливість українського суспільтсва звернув увагу присутніх муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, виступаючи з доповіддю на конференції «Цінності та модернізація» з серії «Україна майбутнього», що відбулася в Києві 17 вересня.

Експерти, науковці, громадські та релігійні діячі взяли участь у дискусії з метою відповісти на важливе питання пострадянського й постколоніального світу: як пов’язані між собою цінності людей, соціальні практики та інституції, що дозволяють країні стати сучасною, заможною і вільною.

Саід-хазрат звернувся до статистичних досліджень, згідно з якими церквам і релігійним організаціям довіряють понад 70% українських громадян, зауваживши, що багато респондентів заявили про свою довіру до духовних осіб не лише свого віросповідання, але й інших релігій. На думку муфтія, такі релігійні установи можуть зробити величезний вклад у модернізацію країни, попри те, що їхня багатовікова історія та традиція зумовлюють певну консервативність.

Що можуть запропонувати українському суспільству церкви та релігійні організації? Шейх Саід уважає, що це передусім здорові моральні концепції та світогляд, здатні стати альтернативою комуністичній і посткомуністичній ідеології, що досі панує в головах багатьої громадян. Окрім того, релігійні організації мають проповідувати й виховувати громадянську відповідальність, рішуче засуджувати такі гріховні явища, як корупція, шахрайство, нерівність перед законом — усе те, що руйнує державу та заважає її розвиткові. Неосяжне поле й для праці в галузі соціально-психологічної реабілітації військовиків, біженців і сиріт, що втратили батьків і родичів у зоні конфлікту, капеланської служби, що допомагає створювати здорову атмосферу в бойових підрозділах і знижує рівень алкоголізму, самогубств, дезертирства.

Релігійні організації можуть плідно працювати й в інших сферах, навіть покращувати якість харчових товарів і допомогти збільшити експорт української продукції через власну стандартизацію та сертифікацію. Муфтій навів приклад мусульманської громади України, що сертифікує харчову продукцію згідно з вимогами шаріату — це допомогло багатьом виробникам вийти на ринки мусульманських країн.

Крім того, релігійні організації можуть співпрацювати з державою у сфері релігійного туризму через відновлення та реставрацію пам’яток культури та історії культового призначення та загалом створювати позитивний імідж України як на її теренах, так і за кордоном.

Нагадаємо, конференція «Цінності та модернізація» — перший захід із серії стратегічних обговорень, ініційованих парламентською комісією з питань майбутнього та організований спільно з громадськими об’єднаннями «Громадянська платформа «Нова країна» та Ініціативою «21 листопада»