Джерела тероризму не в світових релігіях, але в нашарованих на них агресивних ідеологіях
Цього висновку дійшли учасники міжнародного круглого столу, що відбувся 21 грудня в приміщенні національного агентства «Укрінформ». В рамках заявленої теми заходу, а саме «Трансформація українського суспільства в умовах терористичних загроз: між ілюзіями минулого та реальністю майбутнього», обговорювали терористичні угруповання, що претендують на наявність релігійного підґрунтя — як псевдохристиянських, так і псевдоісламських.
У круглому столі взяли участь народні депутати, представники аналітичних центрів, релігійні діячі, політичні експерти тощо. Мусульманську громаду України представив муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов.
Захід організовано громадською ініціативою «Бурштиновий шлях» у партнерстві з аналітичним центром «Політика», Центром суспільних досліджень «Український меридіан» і Центром військово-політичних досліджень.
Коментуючи на прохання модератора заяву російського муфтія Талгата Таджуддіна про те, що «халіфатом є Свята Русь», і відповідаючи на запитання, чи загрожує така ідеологія Україні, Саід Ісмагілов зазначив:
— Коментувати в релігійному середовищі некоректно, але, знаєте, цей ляпсус ніби за Фрейдом: що наш халіфат — це певна країна, із назвою цієї країни. Можливо, муфтій щось знає, про що не зміг змовчати? Хочу наголосити, що тероризм не має релігійної приналежності, і якщо якимось силам треба, щоб він виник в Ісламі, православ’ї чи в іншій релігії, то, як показує практика, це зробити дуже легко. Той, хто може створити феномен «руської православної армії», може створити й феномен, що нібито має відношення до Ісламу чи будь-якої іншої релігії. Якщо хтось забажає вкласти в це гроші, забезпечити зброю, знайти прибічників, то зробить. Приклад цього — терористичний анклав на Донбасі.
Багато учасників обговорення були одностайні в тому, що причина небезпеки в іншій площині: в існуванні в Російській Федерації наступової ідеології «русского мира», яка збурює та насаджує агресивну ксенофобію, що може призвести до масового тероризму.
Про це, на думку директора центру суспільних досліджень «Український меридіан» та співкоординатора ГІ «Бурштиновий шлях» Дмитра Левуся, свідчить, зокрема, велика роль «російського варіанту православ’я», угруповання «Русская православная армия» та показне православ’я Гіркіна (Стрелкова).
— Саме через це ми повинні на міжнародному рівні порушувати питання про небезпеку ідеології «русского мира», про її заборону та осуд як агресивної та людиноненависницької, роз’яснювати це в православному середовищі, у цілому світі, — зазначив він.