Муфтій Саід Ісмагілов про дві складові стратегії повернення Криму
Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов взяв участь у круглому столі на тему «Статус півострова Крим і перспективи його повернення до складу України», який відбувся 10 березня в Українському кризовому медіа-центрі. Релігійний діяч поділився своїм баченням того, якою має бути українська стратегія деокупації півострова.
− Те, що у нас немає стратегії щодо повернення Криму, є великою проблемою. І стратегія ця повинна бути не тільки політична та економічна, але насамперед гуманітарна.
Що ми бачимо? Все, що робиться для повернення Криму, робиться на свій страх і ризик людьми, яким небайдужа доля півострова. Всі порушення прав і свобод, захист людей, які потрапляють під імперську репресивну машину, лягає на плечі активістів. Саме вони інформують про те, що відбувається, кого заарештували, кого викрали, які були обшуки. Попри все вони несуть цю правду.
По-перше, нам необхідна інформаційна політика. Ми повинні відстежувати кожен крок, кожне правопорушення і злочин. Якщо ми не можемо притягнути до відповідальності злочинців зараз, вони повинні знати, що про них пам’ятають, про всі їх злочини знають, вони всі задокументовані.
По-друге, потрібна гуманітарна політика. Що зараз намагається зробити Росія на окупованій території Криму? Навіть релігійну освіту, зокрема мусульманську, хочуть зробити суворо контрольованою Москвою за загальноприйнятими в Росії стандартам. Планується відкриття мусульманського релігійного закладу, ісламського університету в Криму. Вже задекларовано, що релігійних діячів, імамів виховуватимуть «правильні викладачі» з «правильними поглядами» за «правильним підручниками». Зрозуміло, що це робиться, щоб зломити опір кримськотатарського народу, щоб з кожної мечеті, з газет, сайтів і телебачення людям проповідували те, що вони повинні бути покірними, забути про свою свободу і права, бути законослухняними гвинтиками цієї величезної імперської політики.
Що повинна робити Україна? Україна повинна не просто відновити всі права кримськотатарського народу, а й підтримувати культуру, мову, освіту, зокрема й релігійну. Необхідно, щоб тут, на території, контрольованій державою Україна, викладалася кримськотатарська мова, підтримувалася культура, телеканали, радіо, тобто все, що необхідно для забезпечення повноцінної життєдіяльності корінного народу, кримських татар. Необхідно, щоб були відкриті навчальні заклади, де готуватимуть майбутню еліту кримськотатарського народу. Щоб була релігійна і культурна освіта. Якщо ми хочемо повернути Крим, то нам потрібно, щоб в Україні була гуманітарна сфера, яка готує майбутню еліту Криму.