Готуємося до першої молитви-таравіх сьогодні ввечері!

102

вітання з РамаданомШановні одновірці! Щиро вітаємо вас із наближенням благословенного місяця Рамадан, що розпочнеться після заходу сонця сьогодні ввечері. Отже, перша молитва-таравіх відбудеться в мечетях ДУМУ «Умма» сьогодні після нічної молитви, а завтра, 6 червня, з початком уранішньої зорі розпочинається перший день посту.

Полеміка між мусульманами щодо дати початку посту спалахує з року в рік. Тим часом як частина мусульманського світу приймає свідчення про новий місяць із будь-якого кутка земної кулі, інша частина наполягає на тому, що новий місяць має бути видно саме на території їхньої країни.

Ми вважаємо, що богословський метод прийняття дати початку священного Рамадану за фактом спостереження нового місяця в будь-якій точці земної кулі є точніший, і ця думка видається нам переконливою з певних причин.

По-перше, у наших широтах молодик часто не видно не лише на перший день, а й на другий. Тож, хай там як, али маємо приймати свідчення про появу нового місяця з інших країн, ближчих до екватора, якщо не хочемо запізнитися з початком посту на кілька днів.

По-друге, пророк Мухаммад (мир йому і благословення) велів тим, хто бачив молодий місяць, обов’язково сповіщати про початок Рамадану тих, хто його не бачив, щоб цю новину почув кожен мусульманин. До того ж сучасні технології дозволяють не тільки повідомити про появу молодика мешканцям інших частин світу, а й показати його в режимі реального часу за допомогою теле- та інтернет-трансляцій.

І третя причина: для України немає значення, чи очна фіксація нового місяця відбулася на Аравійському півострові, чи на півострові Юкатан. З погляду шаріату, Аравійський півострів не має жодної переваги у фіксації молодого місяця в Рамадан перед будь-яким іншим регіоном нашої планети.

І, нарешті, найбільш обговорюване питання: чи можна спиратися на астрономічні обчислення настання нового місяця? Відповідаємо коротко: усі противники припустимості астрономічних обчислень повинні визначати час настання кожної молитви за довжиною тіні та в жодному разі не користуватися розкладом молитов, адже це так само астрономічні обчислення. Якщо бути чесними й послідовними, то геть будь-які розклади, інтернет-програми, годинники — тільки очна фіксація!

А яко ви таки користуєтеся розкладом і не лазите на дахи найвищих будівель щодня, щоб точно визначити момент сходу й заходу сонця, то не треба кривити душею — сміливо користуйтеся астрономічними обчисленнями фаз місяця.

Тепер щодо першого числа місяця Рамадан. Новий місяць спостерігатиметься о 2:59 за Гринвічем у неділю, 5 червня 2016 року, що відповідає 04:49 за київським часом. Неозброєним оком молодик можна буде побачити в Океанії, Південній Америці та невеликій частині Північної Америки (на мапі — зеленим та блакитним зафарбовано ту частину Землі, де новий місяць буде добре видно).

О 4:59, на момент настання нового місяця, на території України вже не те, що світатиме — але почне сходити сонце. Таким чином, 5 червня ми не зможемо розпочати піст, адже, за шаріатськими правилами, новий місяць має настати до світанку. Саме через це першим днем посту 2016 року (за місячним календарем — 1437) стане понеділок, 6 червня — і про це оголошено Європейською радою з фатв і досліджень.

Проте в ніч на понеділок, 6 червня, новий місяць уже буде видно на більшій частині території Північної та Південної Америки, Африки, Океанії та Атлантики, частково в Індійському океані, зокрема й на Південному Заході Аравійського півострова.

До Рамадану лишилися лічені години, тож готуймо себе до посту, молитви, доброти та щедрості до інших людей!

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»

Саід Ісмагілов