Капелан може виконувати соціальне служіння, але передусім від нього очікують служіння духовного

22.04.2019

58

Про особливості мусульманського військового капеланства на круглому столі «Капеланство в умовах гібридного конфлікту» розповів муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, що також виконує капеланське служіння. Захід відбувся 18 квітня в залі засідань Київської православної богословської академії та зібрав за представників різних церков і релігійних організацій, а також представників ЗСУ, Прикордонної служби та громадського сектора.

Особливістю військового капеланства в Україні, як зазначив муфтій, є те, що окрім штатних капеланів у нас працюють і капелани на волонтерських засадах, як от імами-капелани Військового капеланства мусульман України. Він пояснив таку ситуацію тим, що мусульмани — релігійна меншість, і тому в лавах Збройних сил мусульман відносно небагато, вони розпорошені по різних військових частинах, отже недоцільно до кожної частини, де служить кілька мусульман, призначати окремого імама-капелана. Саме тому мусульманські капелани їздять по всій лінії фронту.

Лідер українських мусульман висловив глибоку вдячність капеланам-християнам:

— Хочу відзначити надзвичайну хоробрість українських військових капеланів, надзвичайну релігійну толерантність християнських військових капеланів, що, зустрівши в підрозділах військового-мусульманина, прагнули йому допомогти та давали контакти імамів-капеланів і навіть передавали від нас Корани, мусульманські молитовники, релігійну літературу, а в разі загибелі мусульманина одразу інформували нас, щоб ми провели поховальний обряд належним чином.

Муфтій говорив і про важливість духовної підтримки бійців на передовій та допомогу в реабілітації після повернення додому, про потребу працювати не тільки з вояками, що повернулися з фронту, а й з їхніми сім’ями, про духовну підтримку бійців з посттравматичними стресовими розладами (ПТСР).

Шейх Саід зазначив: на відміну від західної, американської системи капеланства, де капелан виконує радше роль психолога, українські бійці передусім очікують від капелана задоволення своїх духовних потреб. Попри те, що капелан будь-якої релігії та конфесії може виконувати соціальне служіння для всіх військових і займатися просвітницькою діяльністю, патріотичним вихованням, треба, щоб вояки могли скористатися послугами капеланів саме їхньої релігії чи конфесії.