Ціннісні орієнтири соціальної роботи: лекція-бесіда за участю Саіда Ісмагілова

05.11.2019

50

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов провів зустріч з майбутніми працівниками соціальної сфери.

Групу студентів другого курсу магістратури факультету психології, соціальної роботи Київського Національного університету ім. Т.Шевченка до Ісламського культурного центру столиці супроводжувала їхня викладачка — кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соцроботи Людмила Литва.

Після екскурсії Центром у кабінеті муфтія відбулася бесіда, під час якої молодь запитувала про ставлення ісламу і мусульман до уразливих соціальних груп, зокрема самотніх людей, літніх громадян, осіб з ментальними порушеннями чи з іншими вадами фізичного і психічного здоров’я, сиріт й інших.

Певна річ, що майбутні фахівці соціальної сфери повинні бути обізнаними з найменшими нюансами і релігійними особливостями, традиціями і звичаєвим правом, притаманним різним релігійним чи етнічним спільнотам, щоб застосовувати ці знання у роботі зі своїми підопічними.

Тож гості цікавилися, що таке халяльна їжа і напої, де їх можна придбати в Україні (для потенційного підопічного-мусульманина); чи є обмеження щодо статі соцпрацівника, який доглядатиме чи допомагатиме.

Студентів цікавили навіть такі речі, як особливості процедур, що передують похованню померлого мусульманина.

Вони дізналися про існування величезної проблеми, пов’язаної з цим.

Справа у тім, що іслам декларує і приписує повагу до людського тіла — навіть мертвого. У той час як в Україні в моргах трупи небіжчиків зазвичай — оголені.

Студентам розповіли, що розтин тіла (аутопсія) в ісламі може бути виправданий тільки обґрунтованою підозрою у насильницькому, кримінальному характері смерті.

Також Саід Ісмагілов зазначив, що, як правило, ті мусульмани, які мають інвалідність, чи в силу похилого віку не здатні себе обслуговувати, майже ніколи не залишаються без допомоги близьких, адже повага до віку, милосердя і добре ставлення до слабких — вимога ісламу.

Розмова настільки захопила гостей, що обговорення не обмежилося лише запитаннями професійного характеру, тому і студенти, і їхня викладачка з цікавістю запитували і про інше.

Зокрема, їх цікавила структура ДУМУ «Умма», питання взаємин між громадами. Запитували про долю мусульман-переселенців з Криму і Донбасу, а також прагнули дізнатися чи переймаються долею одновірців духовні лідери мусульман Росії тощо.

На завершення зустрічі муфтій подарував гостям брошури про діяльність ДУМУ «Умма», а пані Людмила Литва висловила слова подяки за проведену зустріч:

«Дуже дякуємо за прекрасне спілкування і чудові враження. Нехай вельмишановного шейха Саіда й усю громаду «Умма» береже Аллаг! Маємо надію на подальшу співпрацю!»