Увага брифінг: ДМСУ влаштувала полювання біля київської мечеті: дискримінація мусульман чи непрофесіоналізм?
У понеділок 3 лютого о 13:00 в інформагентстві "Українські новини" (вул. Еспланадна, 20), відбудеться брифінг за зазначеною темою.
Ситуацію, що склалася проаналізують учасники брифінгу:
1. Саід Ісмагілов - муфтій ДУМУ "Умма";
2. Рефат Чубаров - Голова Меджлісу кримськотатарського народу;
3. Денис Коляда - радник міністра культури КМ України;
4. Анвар Деркач - журналіст, правозахисник;
5. Ігор Козловський - релігієзнавець, член Ініціативної групи "Перше грудня".
У п'ятницю, 31 січня 2020 року, співробітники Державної міграційної служби України (ДМСУ) спільно з представниками Національної поліції провели силову операцію прямо під стінами найбільшого релігійного закладу мусульман Києва - мечеті Духовного управління мусульман України "Умма". Декілька сотень вірян вимушені були пройти процедуру перевірки особи, десятки були затримані. Через таки дії правоохоронців велика кількість людей була обмежена у свободі пересування, багато взагалі не змогли потрапити на релігійну службу, що у мусульман традиційно проходить по п'ятницях. Після служби віряни знов були вимушені пройти процедуру догляду та перевірки.
Такі дії правоохоронців викликали обурення і шквал критики не тільки всередині мусульманській громаді України, але й широкої громадськості, правозахисників, громадських діячів, політиків і представників державних інститутів.
Не ставлячи під сумнів саму правомочність правоохоронців здійснювати діяльність, під жорстку обструкцію потрапили методи, спосіб та обставини операції. Подібна практика, блокада релігійних закладів і масова силова операція проти віруючих, вперше випробувана в нашій країні. Така практика більш властива країнам із авторитарними режимами, які нехтують правами і свободою громадян.
Таки дії, на думку багатьох експертів, у першу чергу порушують конституційні норми громадян на свободу віросповідання. Саме вони є складовими демократичного устрою суспільства, є запорукою мирного і прогресивного розвитку держави. По-друге, такі дії, незалежно від мотивів виконавців, несуть загрозу крихкому міжконфесійному та міжкультурному миру в Україні, живлять ксенофобські настрої. Це, в цілому, веде до підриву державності та суспільного миру в Україні та грають на руку зовнішнім ворогам.
Державна міграційна служба України та Національна поліція оприлюднили свою позицію. На відомчих сайтах дуже стисло повідомили про операцію, але інформація не пояснює її причин і мотивів.
Наприклад, за цифрами наведеними силовиками, вони виявили лише 12 порушників. А для цього сотнею озброєних правоохоронців із задіянням техніки було перевірено понад тисячу вірян. Навіть неозброєним оком можна помітити крайню неефективність операції. Постає питання чому не перевірялися місця із набагато більшим скупченням мігрантів - базари, гуртожитки і т.п. За нашими даними, операції правоохоронців у таких місцях набагато ефективніші. Також наводить на роздуми факт, що силовий захід проводився тільки поруч однієї київської мечеті.
Залишається питання - як охарактеризувати дії правоохоронців? З одного боку порушувались права віруючих людей на здійснення релігійних обов'язків, а з іншого боку ці дії вказують на крайній непрофесіоналізм або адресну вмотивованість правоохоронців. Проблема викликана діями силовиків потребує негайного широкого суспільного обговорення і вирішення на рівні держави. Маємо надію що істину і правду буде встановлено.