Звернення щодо святкової молитви Ід аль-Фітр 24 травня 2020 року

13.05.2020

367

Іменем Аллага, Милостивого й Милосердного!

Нема сумніву, що припинення діяльности мечетей та скасування релігійних заходів і зборів було правильним рішенням, що відповідає духові й цілям шаріату,  спрямованим на збереження життя і здоров’я людини.

У країні відбувається послаблення карантинних заходів, але масові зібрання та повноцінна діяльність мечетей, на жаль, поки не дозволені, тому мусульманам слід знати положення про святкову молитву в тому разі, якщо після 22 травня 2020 року карантин буде продовжено.

Молитва Ід аль-Фітрсунна-муаккада (бажана дія). Довід: пророк Мухаммад (мир йому і благословення) спонукав жінок та інші категорії вірних, що мають певні причини не йти до мечеті, відвідати святкову молитву.

Більшість (джумгур) учених — шафіїтський, ханбалітський, малікітський мазгаби — вважають, що той, хто не брав участі у святковій молитві в мечеті з імамом, може відправити її вдома разом із смі’єю. Наводять відомості від сподвижників, що, пропустивши святкову молитву, відправили її вдома. Також від Анаса Ібн Маліка (хай буде вдоволений ним Аллаг) переказують, що коли він пропускав святкову молитву в мечеті, то правив її вдома з родиною.

Ханафітський мазгаб уважає, що неприпустимо правити святкову молитву вдома, а тільки в мечеті з імамом — через те, що факт зібрання мусульман на цю молитву — це умова правомочности, і через те, що пророк Мухаммад (мир йому і благословення) ніколи не правив її вдома та закликав мусульман зібратися в мечеті. Отже, ця молитва має певну форму.

Підкріплює останню думку й той факт, що коли п’ятнична (джума) та святкова молитви припадають на один день, то джума, що є обов’язкова (фард), стає сунною через перше зібрання та хутбу на святкову ранкову молитву Ід аль-Фітр.

Український комітет з фатв і досліджень пристає на думку ханафітського мазгабу про нечинність святкової молитви вдома, поза мечеттю.

А якщо хтось підтримує думку більшости вчених інших мазгабів, то він повинен відправити цю молитву у себе вдома без хутбы, додержуючи інших її положень.

Комітет рекомендує всім мусульманам:

- додержувати розпоряджень місцевої влади, пов’язаних із карантином, бо порядок і додержання його має стосунок до релігії;

- намагатися створити святкову атмосферу в колі сім’ї та родичів.

Також комітет нагадує про своєчасну виплату закату аль-фітр у розмірі 100 грн за кожного члена сім’ї.

Український центр з фатв і досліджень