Семикласники в мечеті Костянтинівки: дитяча цікавість і недитячі стереотипи

09.10.2020

31

Днями мечеть Костянтинівки (Донецька область) вітала 40 семикласників, що їх учителька історії привела для безпосереднього знайомства з мусульманами. Саме так, на думку педагога, можна уникнути стереотипного ставлення до представників різних релігійних груп. Як показали питання школярів, побоювання педагога були далеко не даремні: уже в такому юному віці в головах чимало міфів про мусульман, особливо про мусульманок.

Імам мечеті Камран Джалілов провів для гостей екскурсію ісламським центром і мечеттю — звісно, з дотриманням усіх протиепідемічних заходів — і спілкувався з ними понад дві години. Його вразили «недитячі» питання й те, які дикі стереотипні уявлення про мусульман поширені в українському суспільстві:

— Із деяких запитань було очевидно, що діти вважають мусульманок безправними рабинями: вони цікавилися, чи можна продати дружину або доньку в рабство; як часто можна бити дружину, чи мають дівчата право вчитися тощо. Довелося розповідати про закріплені ісламським віровченням права жінок та про обов’язки батьків, братів, чоловіків і синів перед родичками… Дітей це вразило. <…> Не менше школярів вразила інформація про те, що більшість українських мусульман — корінне населення, а не іноземці-імігранти, та що є чимало послідовників Ісламу з-поміж етнічних українців, росіян тощо.

Утім не всі питання засмучували: школярів цікавили досить серйозні проблеми, з огляду їхній вік. Вони питали, що в Ісламі є гріх, які особливості мають стосунки дітей і батьків, як мусульмани ставляться до освіти й науки; про обов’язки подружжя та відповідальність перед сім’єю, одне перед одним. Трішки здивувала, знову ж таки з огляду на вік, цікавість до питань шлюбного життя: чи можна одружитись всупереч волі батьків, чи можна укладати шлюб з людьми іншої віри; були питання й щодо багатоженства.

Зазвичай на завершення візиту гостей ІКЦ запрошують до частування, але цього разу через карантин їм видали смаколики з собою — щоб діти й викладачка могли поласувати ними, не порушуючи карантинних обмежень.