Муфтій долучився до обговорення викликів для свободи совісті на окупованих територіях
У Києві 30 червня відбулося чергове засідання круглого столу із релігійної свободи в Україні «Виклики для свободи совісти та віросповідання на окупованих українських територіях Криму, Донецької та Луганської областей».
Захід організований Інститутом релігійної свободи (ІРС) у співпраці з Центром громадянських свобод (ЦГС). Долучилися до обговорення ситуації у сфері дотримання прав людей на вільне віровизнання на окупованих територіях релігійні та громадські діячі, вчені-релігієзнавці, представники ІРС, неурядова організація «Кримська правозахисна група», правозахисна організація Trouth Hounds, що документує воєнні злочини та злочини проти людства від 2014 року. Українських мусульман на зустрічі представляв муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов.
Учасники круглого столу констатували, що російська окупація супроводжується релігійними переслідуваннями, дискримінацією та дедалі ускладнює діяльність релігійних громад. Голова правління ІРС Олександр Заєць підкреслив, що на порядку денному міжнародної дипломатії стоїть питання деескалації збройного протистояння на окупованих українських територіях. Водночас проблематика порушень прав людини, зокрема утиски свободи віровизнання та дискримінація за релігійні переконання, дотепер не має належної уваги.
Наведені приклади багатьох людей та їхніх сімей, що зазнають переслідувань і знущань, вражають своєю жорстокістю та безглуздістю.
Аналітик Кримського правозахисної групи Олександр Сєдов зазначив, що у Криму окупаційна влада активно застосовує російське законодавство щодо обмеження місіонерської діяльности та боротьби з екстремізмом.
Окрему увагу учасники зустрічі звернули на потребу документування порушень свободи совісти та віровизнання, а також порушень інших прав людини. Своїм досвідом у цій сфері поділилася співробітниця організації Trouth Hounds, а виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін презентував присутнім черговий проєкт ІРС, що передбачає нове дослідження стану релігійної свободи на окупованих Росією українських територіях та низку адвокаційних заходів на міжнародному рівні.
Окремо у програмі круглого столу стояло питання звільнення полонених українських громадян. Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук запропонувала кілька практичних кроків для об’єднання зусиль релігійної та правозахисної спільнот у цій справі. Зокрема, залучення церковних громад до надсилання листів підтримки полоненим та ув’язненим за політичними мотивами, а також патронажна підтримка їхніх сімей.
Результатом круглого столу стали спільні плани організації подальшої протидії злочинам на окупованих територіях та проєкти для підтримки постраждалих, а також ухвалення резолюції з конкретними рекомендаціями для міжнародної спільноти.