Імам Едгар Девлікамов знявся в соціальному ролику про ВІЛ

24.12.2021

33

За ініціативи Православної Церкви України в Україні стартував проєкт «Позитивна віра: активізація релігійних громад та організацій для подолання стигми та дискримінації людей з ВІЛ». Він реалізується платформою «Eleos-Україна».

Нещодавно в рамках проєкту спільно з найбільшою пацієнтською організацією в Україні «100% життя» знято відеоролики за участю релігійних діячів. Вони закликають до людяного та милосердного ставлення до осіб, що зазнають стигматизації та утисків через свій статус ВІЛ-інфікованих чи осіб з діагнозом СНІД.

Долучився до створення відеокліпів і представник української мусульманської спільноти — імам мечеті Ісламського культурного центру Дніпра, заступник муфтія ДУМУ «Умма» Едґар Девлікамов.

Коментуючи свою участь у цьому проєкті, шейх Едґар зауважив, що інфікування ВІЛ чи захворювання на СНІД не кара, а випробування від Всевишнього — як для самого хворого, так і для його оточення:

— На жаль, попри потужну просвітницьку роботу, в суспільстві досі можна бачити різко негативне ставлення до ВІЛ-інфікованих або хворих на СНІД, досі не викоренена думка щодо нібито винуватости та гріховности цих людей, яким вірус — покарання. І людей, що так думають, не зупиняє те, що інфікуються та хворіють навіть невинні немовлята… Інфікованих ВІЛ і хворих на СНІД суспільство досі не сприймає, бачить у них загрозу. Ці люди піддаються цькуванню, дискримінації… Але хворим недуга посилається як випробування. Вона дається не «за щось», а «для чогось». Для того, щоб людина замислилася над своїм життям, над крихкістю його, над цінністю віри та усвідомила сенс свого перебування в цьому світі. Для оточення це також випробування: випробування їхньої людяности, милосердя, здатности співчувати та щирості їхньої віри. Тому в цих роликах душпастирі різних церков і релігійних організацій символічно захищають від негативу осіб зі статусом ВІЛ-інфікованого, заслоняючи його своїми тілами. До речі, у відео цих осіб не зображують якісь актори. Це справді люди, що не з чуток знають, що таке мати ВІЛ-статус, і на собі відчули негатив.

За словами шейха Едґара, автори відеосерії сподіваються, що їхня робота сприятиме більшій залученості осіб із ВІЛ-статусом до суспільного життя, допоможе подолати негативне стигматизацію суспільством цих людей, допоможе подоланню стереотипів та упередженого ставлення, закріпить розуміння того, що інфіковані та хворі мають такі самі права, як і всі інші громадяни.

Важливо пояснювати співгромадянам, що ВІЛ-інфекція перестала бути захворюванням тільки проблемних верств, і що серед ВІЛ-інфікованих є бізнесмени, вчителі, лікарі та інші звичайні українці. Страх не просто самому дізнатися про свій статус, а наразитися на осуд і зневажливе ставлення, на приниження з боку інших людей у разі розголошення кимось медичної таємниці. Побоювання стикнутися з нерозумінням найближчих людей породжує ще більший страх — страх самоти та призводить до неминучої смерті. 

Залучення священнослужителів та представників релігійних організацій до просвітньої акції на підтримку осіб з ВІЛ-статусом невипадкове. В Eleos-Україна переконані, що віра відіграє важливу роль у житті кожної людини: хтось вірить з дитинства, а до когось бажання наблизитися до Бога приходить значно пізніше.

«Подеколи це викликано якимсь проханням, відчаєм чи негараздами. І дуже важливо, щоб у такі моменти, священники зуміли знайти слова підтримки, змогли порадити й не залишити людину з її особливими проханнями чи роздумами. Тому команда Соціального служіння ПЦУ реалізує проєкт „Позитивна віра“, щоб духовенство могло мультиплікувати власний досвід і знання поміж своїми колегами. Важливо допомогти пацієнтам прийняти свою недугу та крокувати далі, реалізуючи своє призначення в житті», — кажуть в Eleos.

Дивитися відео проєкту