У Львові за клопотанням ДУМУ «Умма» та громади «Ен-Небрас» виділили місце для мусульманського кладовища

05.07.2022

103

Від народження і до смерті кожна людина перебуває в лоні культури та звичаїв свого народу, але вірний, незалежно від етнічного походження, на чільне місце ставить традиції та обряди своєї релігії. Це стосується й послідовників ісламу: у їхньому житті особливе місце займають ставлення до смерті, до тіла покійного, до ритуалу поховання, та відповідні вимоги до місця, облаштування та утримання кладовищ.

В Україні мусульмани не становлять релігійної більшости, й поза місцями їх компактного проживання рідко можна зустріти окремі кладовища чи великі ділянки. Зазвичай це були невеликі сектори на кладовищах, і до певного часу це задовольняло потреби невеликих мусульманських громад. Ситуація змінилася  після початку російської агресії 2014 року, коли з анексованого Криму та окупованих частин Луганської та Донецької областей, де була найбільша питома вага мусульман, на підконтрольну Україні територію стали прибувати вимушені переселенці. Так, Львів і Львівська область прийняли багато людей з 2014 року, а з кінця лютого 2022-го сюди ринула ще більша хвиля біженців, що рятуються від масштабного російського вторгнення.

Як розповів виконувач обов'язків муфтія ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов, поміж мусульман, що прибули на Галичину, багато літніх людей, і їх турбує питання про гідне завершення земного життя, зокрема питання поховання за релігійною традицією. Тож і ДУМУ «Умма», й голова громади «Ен-Небрас», і керівництво Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада з огляду на те, що на нинішньому мусульманському кладовищі практично не лишилося місць, звернулося до міської влади з проханням надати нову ділянку для мусульман — його без зволікань надали на Голосківському кладовищі.

«Щодо кладовища: у нас воно було, але дуже маленьке, й місць для поховання померлих уже практично не лишилося. Ми задумалися про майбутнє, бо у Львові побільшало мусульман, що приїхали з Сум, Харкова, з Донбасу, Одеси, Херсона та інших міст. І більшість прибулих мусульман — це люди похилого віку. Ми розуміли, що нам потрібна нова ділянка, щоб ані ми, ані вони не переживали, чи буде місце для поховання за мусульманським звичаєм. На жаль, помирають і молоді: у військовому шпиталі перебувають поранені мусульмани-захисники України, і декого врятувати лікарі не спроможні. Надзвичайно важливо, щоб ми мали місце, де можемо ховати одновірців, і ми звернулися до мерії. Керівник комунального підприємства обрядових послуг Олександр Єгоров допоміг нам у цьому питанні», — розповідає шейх Мурат.

Як каже Мурат Сулейманов, з огляду на те, що в місцевому бюджеті через становище у країні відчувається брак коштів, мусульманська громада взяла на себе зобов'язання допомогти в облаштуванні та догляді за наданою ділянкою, щоб місце поховання одновірців відповідало всім нормам, насамперед релігійним, і санітарно-гігієнічним вимогам.