Імам Мамеді Ібраїмов прочитав дуа за загиблих у депортації

22.05.2023

39

Вечір, присвячений вшануванню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, провели в місті Вишневе Київської области. 

У заході взяли участь заступниця голови Київської обласної державної адміністрації Жанна Осипенко, голова правління ДУМУ «Умма» Ділявер Саідахметов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, активісти Ісламського культурного центру Києва, а також громада міста Вишневе. 

У рамках програми вечора діяла фотовиставка «Повернення», організована ДУМУ «Умма» спільно з Конгресом мусульман України, відбувся показ слайдів з документами та світлинами періоду депортації, виступи гостей. 

У своїй промові Рефат Чубаров зауважив, що непокаране зло має властивість повторюватися в ще більших масштабах:

— І те, що ми, я маю на увазі всіх — і себе, і кримських татар, і українців, і весь світ, який виявився неспроможний покарати, чи навіть визнати людиноненависницьку комуністичну ідеологію радянського режиму, який призвів до мільйонів таких жертв, — стало причиною того, що ми отримали нову агресію Росії. <…> На початку 1990-х, коли ми (кримські татари. — Ред.) масово поверталися до Криму, була дилема, що робити з домами наших батьків — вимагати чи ні їхнього повернення. Багато їх збереглося, але там жили чужі люди. <…> І жодного випадку за всі роки не було, щоб кримські татари прийшли і сказали людині, яка жила в його домі, що пожив і досить, виходь, бо це мій дім. Цього не було. Ми брали землю поруч і будували нові доми.

Імам ДУМУ «Умма» Мамеді Ібраїмов підкреслив, що депортація 1944 року — це найжахливіша подія в історії кримськотатарського народу:

— Під час депортації загинули десятки тисяч людей. Під загрозою опинилась ідентичність нашого народу, традиції, мова, культура, релігія. В той жахливий час наші дідусі й бабусі зверталися з молитвами до Аллага

За традицією, шейх Мамеді звернувся з дуа до Всевишнього:

— О Аллаг, ми просимо тебе про милість і прощення для всіх кримських татар, які загинули під час депортації! Прийми їхні душі та введи їх до найвищих ступенів Твого раю! Допоможи нам гідно йти їхнім шляхом і ніколи не зійти з прямого шляху! Просимо тебе про захист для кримськотатарського народу, для України та українців! Просимо миру та перемоги! Амін.

Завершенням програми, став перегляд кримськотатарського художнього фільму «Хайтарма».