Муфтій Мурат Сулейманов розповів киргизькому медіа про мусульман України

19.09.2023

57

Мурат Сулейманов став героєм сюжету YouTube-каналу киргизького новинного сайту Kloop.kg. На початку розмови муфтій ДУМУ «Умма» розповів про історію своєї родини, депортацію, повернення батьків з вигнання до Криму, їх знайомство та одруження:

— Перші 10 років після повернення були досить важкими. Повернення [до Криму] було важким, і дуже складним у поверненні було те, що ми — мусульмани, адже ми знаємо, як до мусульман ставилися в Радянському Союзі.

За словами шейха Мурата, його дитинство було нелегке:

— Я пам'ятаю своє дитинство — це будівництво. Це робота, будівництво, парники, щоб якось налагодити [побут]… Але я за це вдячний своїм батькам, що виявили стійкість і розуміли, що треба для родини.

Муфтій також показав киргизьким журналістам старовинні примірники Корану з музею Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада у Львові та відзначив їхню історичну цінність і значення для кримських татар.

Згадуючи про своє повернення після навчання до Криму у 2013 році, початок російсько-української війни та своє рішення їхати до Львова, муфтій пояснив, що воно пов'язане з неможливістю вільно працювати на окупованому РФ півострові: 

— Ми розуміли, що буде дуже складно. [Я знав], що ті знання, які я здобув, я не зможу максимально використовувати у Криму. Чому? Бо для цього треба погоджуватися з державою (державою-окупантом. — Ред.), підтакувати, на щось не звертати уваги…

Мурат Сулейманов поінформував киргизьких журналістів про поточне становище мусульман Криму, утиски та переслідування окупаційної влади, зокрема систематичні обшуки у кримських татар. Він підкреслив, що ситуація значно погіршилася після повномасштабного вторгнення Росії, бо окупанти почали примусово мобілізувати кримських мусульман на війну.

Шейх Мурат розказав в інтерв’ю, як став муфтієм, як змінилося життя мусульман України після 24 лютого 2022 року та, зокрема, діяльність Духовного управління мусульман України «Умма».

«А где ваши следы тут?» Муфтий Украины – о том, почему крымские татары поддерживают ВСУ