Релігійні спільноти об’єдналися заради підтримки родин

09.04.2025

5

Духовне управління мусульман України «Умма» стало співорганізатором форуму «Українська сім’я: виклики війни». Захід відбувся 9 квітня в Києві завдяки спільним зусиллям Комісії з міжконфесійних та міжрелігійних відносин УГКЦ, Інституту релігії та суспільства Українського католицького університету та духовного управління.

Форум об’єднав експертів у галузі соціальної політики, представників релігійних громад, науковців, журналістів, громадських діячів та військових капеланів. З вітальним словом до учасників звернувся муфтій ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов. Він підкреслив, що основа стабільного суспільства — міцна традиційна родина, а релігійні громади мають відігравати провідну роль у збереженні інституту сім’ї. Окремо шейх Мурат відзначив важливість міжрелігійного діалогу та спільної діяльности церков і духовних управлінь у питаннях, що від них залежить існування сталого суспільства.

Спікером заходу, зокрема, був військовий капелан, голова релігійної громади мусульман «Відродження» у Дніпрі Павло Федосов. Він розповів свою історію та озвучив проблеми, з якими часто стикаються військові в сімейних стосунках. 

Айша Іса, голова Ліги мусульманок України, поділилася особистим досвідом і звернула увагу на важливі питання, що турбують молодь в умовах війни. 

Левіза Джелялова, дружина колишнього заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, говорила про випробування їхньої сім’ї:

— Коли заарештували мого чоловіка, мені здавалося, що життя зупинилося. Я не знала, що робити далі і як виховувати наших чотирьох дітей. Але я точно знала одне: ми родина, і підтримка обов’язково має бути. Я завжди виховувала дітей у любові до батька, навіть якщо фізично він не міг бути поруч. Я старалася, щоб діти відчували його тепло, а старші доньки допомагали передати це молодшим, за що я їм дуже вдячна. Кожного разу, коли мої діти писали листи батькові й називали його своїм героєм, я відчувала радість і гордість, що змогла зберегти в їхніх серцях цю любов. Саме такі моменти стали моєю силою рухатися вперед і не здаватися.

У рамках форуму обговорювались гострі проблеми, що турбують українські родини незалежно від їхнього віровизнання. Спікери звертали увагу на актуальні тенденції у становищі сучасної сім’ї в Україні: тривалу розлуку членів родин через війну, нестабільність життєвих планів, психологічне здоров’я род, трансформацію традиційних сімейних ролей, а також труднощі у вихованні дітей, особливо в родинах внутрішньо переміщених осіб або тих, хто мусив шукати прихистку за кордоном.