Про Рамадан

587

ramadan-2014Рамадан (араб.) або Рамазан (тур.) - дев'ятий місяць мусульманського календаря. Цей місяць є найважливішим і почесним для мусульман. Протягом усього місяця дотримується суворий піст (“ураза”), який має на увазі під собою відмову від води, їжі та інтимних стосунків у світлий час доби.  “О ті, які увірували! Піст є для вас таким же обов'язковим приписом, як і для тих, хто був до вас. Можливо, ви будете богобоязливі [виконавши цей божественний припис]” (Священний Коран, 2:183). Відмова від прийому їжі, від того часу коли “чорна нитка починає відрізнятися від білої” до повного заходу сонця, не є самоціллю пісту. Сенсом стриманості і посту взагалі є зміцнення віри, духовне зростання, переосмислення свого способу життя, пріоритетів. Піст для мусульман це, в першу чергу, можливість віддалитися від забороненого, визначити для себе справжні життєві цінності.

Піст наказується всім статевозрілим мусульманам і є одним з п'яти стовпів Ісламу. Особливо наголошується, що від пісту звільняються ті, хто не має можливості його дотримуватися: літні люди або мусульмани, які мають хронічні захворювання. Але тоді мусульманин повинен за кожен день посту нагодувати незаможного або надати допомогу нужденному (у розмірі не менше тієї суми, яку він витрачає в день на їжу). Також від посту звільняються ті, кого Рамадан застав у дорозі або за інших обставин, які не дозволяють тримати піст. У цьому випадку пропущені дні посту заповнюються в дні наступного місяця.

Завершується місяць Рамадан і піст другим за значенням мусульманським святом Ід уль-фітр (Рамадан байрам), що починається із заходом сонця в останній день Рамадану і триває 1-го і 2-го числа наступного місяця Шавваль. Після завершення колективної молитви в мечеті в 1-й день місяця Шавваль мусульмани вирушають на святкову трапезу, в ході якої прийнято частувати не тільки рідних і близьких, а й сусідів, знайомих (незалежно від їх віросповідання). Роздача милостині (садака) є обов'язковою умовою святкування. Також у святкові дні прийнято відвідувати могили родичів.

ГІДНІСТЬ МІСЯЦЯ РАМАДАН

Священний місяць Рамадан є особливим місяцем у році. Є вислів (хадіс) Пророка Мухаммада (хай благословить його Аллаг і вітає), в якому йдеться про те, що з настанням місяця Рамадан відкриваються ворота Раю, закриваються ворота Пекла і прив'язуються шайтани, щоб вони не шкодили мусульманам, щоб не збивали їх зі Шляху Істини. Якби люди знали всі переваги місяця Рамадан, то вони б побажали, щоб він тривав вічно.

У цьому місяці набагато разів збільшуються шанси тих, хто кається, бути прощеними, можливості перетягнути чашу терезів своїх діянь у бік добра. Тому з настанням місяця Рамадан необхідно просити вибачення у Всевишнього Аллага за раніше вчинені гріхи, намагатися здійснювати якомога більше добрих справ і утримуватися від усього забороненого, небажаного, бо нагорода за добрі діяння і покарання за скоєння поганих діянь збільшуються багаторазово саме в цьому місяці.

Дотримання пісту в місяці Рамадан і нагорода за нього є особливим даром Всевишнього Аллага мусульманам. «Піст дотримується заради Мене, - говорить Всевишній, - і Я винагороджую за нього». Сенс цих слів у тому, що нагорода за піст збільшується багаторазово, і рахунок того знає тільки Всевишній Аллаг.

ПІСТ В МІСЯЦІ РАМАДАН

Піст в місяці Рамадан є одним із стовпів Ісламу, тобто одним з обов'язків, покладених на кожного мусульманина Всевишнім Аллагом. Піст (савм) в перекладі з арабської означає «стриманість». А за шарітом - це утримання протягом світлового дня від їжі, пиття, статевих відносин тощо, тобто всього того, що порушує піст.

Пам'ятайте, піст - це не тільки утримання від їжі і пиття, але і утримання від гріхів, скоєних язиком та іншими частинами тіла. Не слід говорити про кого-небудь погано, робити погані вчинки, а навпаки, цього місяця слід намагатися здійснювати якомога більше добра. Дотримання пісту за всіма правилами очищає мусульманина як фізично (від шкідливих накопичень в організмі), так і духовно (від ліні, безтурботності). Піст допомагає ситому зрозуміти стан голодного. Крім того, він допомагає усвідомити і оцінити Милість Всевишнього Аллага, Великий Аллаг сказав: «Воістину, Ми послали його (Коран) у Ніч приречення! А що дасть тобі знати, що таке Ніч приречення? Ніч приречення краще тисячі місяців. Сходять ангели і дух (Джібріль) в неї з дозволу Господа їхнього для всяких Його повелінь. Вона - мир до сходу зорі” (Сура аль-Кадр 97 аяти 1-5).

У цих аятах Великий Аллаг визначив перевагу і велич Священного Корану. Послання Корану почалося в Ніч приречення місяця Рамадан. Ніч приречення (Лейлятуль-к'адр) або Ніч Величі, отримала свою назву через своєї переваги і значущість в порівнянні з іншими ночами і днями року. У цю ніч вирішується наперед термін життя і багатство людей, а також все, чому судилося статися наступного року. Всевишній сказав: «Клянуся ясним Письмом! Ми послали його в благословенну Ніч, і Ми застерігаємо. У цю Ніч вирішуються всі мудрі справи за повелінням від Нас” (сура ад-Дукхан аяти 1-5).

Добра справа, яку людина здійснить в цю ніч, набагато краще здійснення благих справ на протязі тисячі місяців, які не містять цю ніч. Всевишній Аллаг обдарував людей вночі, яка дорівнює і навіть перевершує тисячу місяців, це - більш ніж 80 років, ціле людське життя. Хафіз Ібн Раджаб сказав: «О той, хто витратив своє життя, не придбавши нічого благого! Використовуй Ніч приречення, щоб набути згаяне, адже ця Ніч прирівнюється до цілого життя!”(“Лятаіфул-ма'аріф” 191). У цю ніч людина отримує можливість отримати нагороду і прощення від Аллага, якщо він не використав цю можливість на протязі всього року.

У Ніч приречення на землю сходять ангели. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) сказав про це: “Воістину, в Ніч приречення ангелів на землі більше, ніж дрібних камінчиків”. (Ат-Таялісі 2545, Ібн Хузайма 2/223. Шейх аль-Альбані назвав хадіс хорошим. См. “ас-Сільсіля ас-Сахих” 2205).

Про прояви старанності в поклонінні в Ніч приречення

Ця ніч позбавлена нещасть і зла, тому що приносить з собою велике благо. Ніч приречення починається із заходом сонця і завершується з настанням зорі. Відомо безліч хадісів, що розповідають про перевагу цієї ночі. У хадісах повідомляється, що це - одна з десяти останніх ночей місяця Рамадан. Шукати цю ніч потрібно особливо в непарні дні. Ніч приречення залишатиметься важливою і благою до настання Судного дня. Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) усамітнювався в мечеті в останні десять днів Рамадану, де він всю ніч поклонявся Аллагу, щоб не пропустити Ніч приречення.

Пророк Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: “Тому, хто проведе в молитві Ніч приречення з вірою і надією на нагороду Аллага, простяться його колишні гріхи”. (аль-Бухарі 38, Муслім 760). У іншому хадісі розповідається, що 'Аїша запитала у Пророка (мир йому і благословення Аллага): "О посланник Аллага, скажи, якщо я дізнаюся про настання Ночі приречення, що мені слід говорити ? “Він сказав: «Говори: ”О Аллаг, воістину, Ти – той, хто прощає, Великодушний, Ти любиш прощати, так прости ж мене!”/ Аллагумма іннака 'афуун, тухіббуль - 'афуа фа'фу'анні /.” (Ат-Тірмізі, Ібн Маджі, аль- Хакім. Імам Абу Іса ат-Тірмізі, аль-Хакім і шейх аль-Альбані назвали хадіс достовірним. См. “Сахих аль-джамі'” 4423).

Хафіз Ібн Раджаб, у своїх працях, згадуючи ці хадіси, сказав: “Суфьян ас-Саурі говорив: “Звернення з благаннями в Ніч приречення більш улюблені для мене, ніж вчинення молитов!” Сенс слів Суфьяна в тому, що безліч ду'а краще, ніж намаз, в якому благання часто не вимовляється. Але якщо людина буде читати Коран і звертатися з ду'а, це буде краще! Пророк (мир йому і благословення Аллага), здійснюючи нічні молитви в Рамадан читав Коран розмірено і читаючи аят про милість, просив про неї, а читаючи аят про муки, вдавався за захистом від них. І таким чином він об'єднував намаз, читання Корану, благання і роздум! Це є найкращим і досконалим діянням в останні десять ночей Рамадана та інших ночей". (“Лятаіфуль - ма'аріф” 204). Ми теж повинні прагнути до такого поклоніння, але іноді нам це не під силу, через незнання арабської мови. Але наше прагнення і бажання теж буде винагороджено. Читання Корану з використанням тафсир і читання ду'а в довільній формі як ви можете, в ці ночі набагато краще, ніж сон після звичайного нічного намазу.

Коли настає Ніч приречення ?

Вчені з цього приводу мають безліч думок, але всі вони прийшли до одного висновку, що Нічью приречення може бути одна з останніх десяти ночей Рамадана, про це повідав Пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага): “Чекайте настання Ночі приречення в одну з десяти останніх непарних ночей Рамадана”(аль-Бухарі 2017, Муслім 1169).

Імами аль-Музані і Ібн Хузайма, хафіз Ібн Хаджар вважали, що в різні роки Ніч приречення припадає на різні ночі. (“Сахих Ібн Хузайма” 3/329).

Імам Абу Іса ат-Тірмізі говорив: “Від пророка (мир йому і благословення Аллага) передається, що Ніч приречення випадала на двадцять першу ніч, на двадцять третю, двадцять п'яту, двадцять сьому і останню ніч місяця Рамадан” (“Сунан ат-Тірмізі” 1/372)

Мусульманські вчені вважають, що мудрість відсутності точної дати настання Ночі приречення полягає в тому, щоб мусульмани ретельно займалися поклонінням всі останні десять ночей Рамадана, а не покладалися на поклоніння тільки лише в цю ніч.

Посланник Аллага (мир йому і благословення Аллага) особливо старався в поклонінні всі останні десять ночей. 'Аїша повідомила про це: «Коли наступали останні десять днів Рамадану, посланник Аллага (мир йому і благословення Аллага), проводив ночі в молитвах, будив членів своєї сім'ї і виявляв особливу старанність у поклонінні” (аль Бухарі 2024, Муслім 1174)

ПОВАГА ДО МІСЯЦЯ РАМАДАН

У місяці Рамадан в денний час нерідко можна побачити людей, які вважають себе мусульманами, з сигаретою в роті, гризучими насіння, питущими напої або жуючи що-небудь. Такий демонстративний прояв зневажливого ставлення до посту в місяці Рамадан є ще більшим гріхом, ніж його недотримання. Таким чином, ці люди здійснюють подвійний гріх, не кажучи вже про прояви невихованості й безкультур'я.

Наведемо приклад з книги “Нузхат уль-Маджаліс”, що показує, що повага до посту свого теж є благочестям.

Один вогнепоклонник (Маджусі) проживав в мусульманському кварталі. Одного разу в місяці Рамадан він побачив, що його син їсть на вулиці. Мажусі покликав сина додому і покарав за те, що той проявив неповагу до мусульман, які дотримуються посту. Через деякий час після його смерті один благочестивий вчений побачив його уві сні в Раю на троні. Вчений поставив йому питання: “Ти ж не був мусульманином, як же ти опинився в Раю?” Той відповів: “Коли я був на смертному ложі, Всевишній вселив мені формулу Єдинобожжя. Промовивши її і увірувавши, я відійшов до свого Творця мусульманином”.

Так допоможе нам Аллаг провести цей місяць так, як Він велить і як вчить Пророк Мухаммад (хай благословить його Аллаг і вітає)! Амін!

Теги: