Презентовано книгу Михайла Якубовича та Саіда Ісмагілова «Іслам у Східній Європі: традиція поміркованості»
Презентація видання відбулася в п’ятницю, 20 вересня, в Науковій бібліотеці Львівського національного університету ім. І. Франка. Звернувшись до читачів, шейх Саід зазначив, що ДУМУ «Умма» поставило за мету видавати релігійну та релігієзнавчу літературу українською мовою, адже фактично перед появою перекладу Корану українською мовою, здійсненого Михайлом Якубовичем, в Україні вся ісламська релігійна література була російськомовною та частіше за все друкувалася тут російською або завозилася з РФ. За словами муфтія, така ситуація неправильна, тож вирішили діяти:
— Наше духовне управління має програму, що ми будемо реалізовувати: перевести поступово релігійне життя українських мусульман на українську. Ми розпочали з нашої газети, ми друкуємо книжки — дещо видається російською, але ми збільшуємо частку україномовних видань, — ми над цим працюємо й працюватимемо, адже державна мова — українська.
Михайло Якубович, своєю чергою, перевів бесіду на основну тему презентованого видання — поміркованість. Він зазначив, що розуміння поміркованості в мусульманському світі з часом змінювалося, і що в Середньовіччі цю ідею розуміли інакше, ніж тепер. Ба більше, навіть сьогодні дуже багато рухів заявляють про свою поміркованість, але їхнє трактування поміркованості для інших неприпустиме.
Шейх Саід потвердив, що ідея поміркованості не нова для Ісламу, і причина, з якої ця тема актуалізувалася, — загрозливе поширення радикальних ідей:
— В Ісламі як саморегульованій системі увімкнулися внутрішні механізми, які мали збалансувати становище. Доки в цій царині було все нормально, тема поміркованості не була в топі обговорень. Щойно ситуація змінилася — вона зазвучала частіше. Як, наприклад, імамові нема сенсу докучати прихожанам настановами про негативні наслідки масових розлучень, коли частка розлучень у суспільстві дуже низька. А коли частка шлюбів, що розпадаються, суттєво зростає, є потреба проводити активну просвітницьку роботу в цьому напрямку, розповідати, що це ненормальна тенденція. Коли виникає якась загроза, в Ісламі вмикаються внутрішні механізми, що мають збалансувати ситуацію. Так само й поміркованість: коли почали розповсюджуватися радикальні ідеї, ісламські богослови стали частіше звертати увагу мусульман на те, що радикалізм — це не вид Ісламу, і що основа Ісламу саме поміркованість.
Зауважимо, що аудиторія на презентації була здебільшого фахова: студенти, що вивчають релігієзнавство, близькосхідну культуру, арабську мову. З обговорення видно, що люди прийшли саме заради цієї книги. Наприкінці зустрічі відбулася невеличка автограф-сесія: автори підписали книжки всім охочим.