Запорізький імам допомагає наркозалежним позбутися згубної пристрасті

10.10.2019

88

У Запоріжжі 4 жовтня відкрився перший у місті реабілітаційний центр Міжнародної антинаркотичної асоціації (МАА). На відкритті закладу були присутні представники поліції, психологи, лікарі, духівництво, зокрема імам мечеті Ісламського культурного центру «Віра» Мухаммад Мамутов. 

У своїй промові шейх Мухаммад розповів про значення віри в подоланні залежности, про ставлення Ісламу до вживання речовин, що дурманять розум, і побажав підопічним центру витримки, сил, щирого наміру мати життя, чисте від наркотиків, та пообіцяв не забувати реабілітантів і підтримувати їх у боротьбі. 

За кілька днів, 10 жовтня, імам, додержавши слова, знов гостював у центрі. Він прочитав лекцію «Боротьба з пристрастями: використання потенціалу на благо й контроль думок» — про людські слабкості, спокуси, потребу «очистити серце» від негативних прагнень, перенаправляючи силу руйнівних пристрастей на богоугодні справи. Принагідно він згадав книгу «Діяння сердець» імама Ібн Каїма, що пропонує перетворювати негативні прагнення серця на корисні та втілювати не найкращі пориви у формі, бажаній Аллагові:

— Всевишній Аллаг створив людину слабкою. Слабкість не тільки в тому, що людина завжди чогось потребує для виживання в цьому світі, а й у тому, що вона часто виявляється слабкою перед пристрастями й спокусами, що оточують її. Аллаг створив людей слабкими, але не залишив плисти за течією цієї дуньї (життя в цьому світі. — Ред.). Він дав Своєму творінню здібності та можливості протистояти пристрастям, щоб вони не захопили в полон серце. Іншими словами, якщо людина дотримуватиметься певної інструкції, вона може стати сильною, побороти свої пристрасті та увійти до раю чистою від гріхів. Кожен орган людини піддається випробуванню в цьому світі, і є пристрасті, здатні згубити вірного. Людина сама може визначити, на які випробування піддається, у чому її слабкість — і здатна боротися з цим. Тут можна взяти за основу медичний підхід: знайти причину хвороби, а потім лікувати її. Головний орган, що від нього починається поширення пристрасти, — серце. Саме в ньому зароджується намір — початок усякої справи. Хоч який гріх, хоч які пристрасті — найбільшу увагу слід приділяти очищенню серця.

Імам Ібн Каїм у своїй книзі «Діяння сердець» пропонує перетворювати негативні прагнення серця на корисні та втілювати не найкращі пориви у вигляді, бажаному Аллагові. <...> Правильний спосіб реалізації сили [сексуальної] пристрасти — це одруження. Любов до матеріального, до добробуту можна скерувати на добро: витрачати ці блага на богоугодні справи, на те, що задовольнить Всевишнього. Якщо людина тішиться через високий статус, можна використовувати свій вплив для виконання наказів Аллага, утвердження Його релігії, можна допомагати гнобленим, підтримувати тих, хто цього потребує, слабких — це вже поклонінням. 

Після лекції відбулася бесіда з реабілітантами, що охоче ставили питання імамові. Їх цікавило, чи тотожні поняття «дух» і «душа», як пов’язані «душа» та «серце», як, з погляду Ісламу, можна виховати душу чи очистити серце; в який саме спосіб можна перетворити згубні пристрасті на мотивацію до добрих справ; як можна використати потужну силу пристрастей чи подолати звичку до пустопорожніх мрій…

Спілкування з мешканцями центру продовжилося в теплій атмосфері за чаєм, але запитань було не менше. Присутных цікавили традиції та побутом мусульман, їхнє буденне життя. На жаль, деякі питання свідчили про хибні уявлення та стереотипи щодо послідовників Ісламу, але імамові вдалося як не розвіяти їх, то заронити в серця співрозмовників зерно роздумів і бажання дошукатися правди. 

Як каже Мухаммад Мамутов, він та активісти запорізького ІКЦ «Віра» й далі надаватимуть допомогу реабілітантам МАА, зокрема, в робочі плани вже внесені щотижневі відвідини закладу.

Тим часом Запорізький реабілітаційний центр Міжнародної антинаркотичної асоціації називає Мухаммада Мамутова «новим другом» й висловлює йому подяку за приділений час і цікаву лекцію.