XX ювілейний конкурс читців Корану як засіб перемоги над бездуховністю

12.11.2019

61

Що не кажи, а XX Всеукраїнський конкурс читців Корану напам’ять у підсумку приніс не лише серію індивідуальних перемог п’ятірці учасників, кожному у своїй категорії, — і саме це підкреслив кожен зі спеціальних гостей заходу.

Зокрема, муфтій Саід Ісмагілов убачає в цьому перемогу кожного учасника над собою, над перепонами та досягнення у справі пошуку догоди Богові, незалежно від місця, що зрештою посів:

— Посланець Аллага (мир йому і благословення) казав, що найкращі з вірних — ті, хто вивчає Коран і навчає його інших. Ви вивчали Коран і сьогодні ви читатимете його, щоб продемонструвати, як ви любите Всевишнього Аллага. На ці конкурси не приходять заради перемоги, заради того, щоб отримати приз — на них приходять, щоб Аллаг був вами задоволений. <…> Ви всі <…> отримаєте велику нагороду від Всевишнього Аллага: нагороду в цьому житті та житті іншому.

Начальник відділу комунікацій та сприяння діяльності релігійних організацій Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Юрій Марченко вважає проведення таких конкурсів перемогою над бездуховністю:

— Мусульмани — це частина України, де кожен є вільним сповідувати свою релігію. Проведення такого конкурсу — визначна подія, адже такі змагання сприяють вивченню Святого Письма й таким чином укорінення його духовних настанов у житті вірян. Це дуже важливо, бо в бездуховності неможливе відродження України! На мою думку, і організатори цього заходу, й учасники — справжні молодці!

Відомий релігієзнавець і сходознавець, доцент, керівник Центру ісламознавчих досліджень Острозької академії, автор першого прямого перекладу Священного Корану українською мовою Михайло Якубович уважає регулярне проведення конкурсів читців Корану за перемогу над радянською бездуховною системою, що на довгі роки задушила релігійне життя на ⅙ суші — але так і не змогла вбити його остаточно:

— Я дуже радий, що вже 20 років поспіль в Україні відбувається конкурс із читання й заучування Корану напам’ять. Це не може не тішити, бо відроджується традиція. Ще 30–40 років тому було важко подібне уявити, але сьогодні є багато людей, цей конкурс стає дедалі популярнішим. Це також внесок у відродження традиції, адже колись в Україні, в Криму, писали книги, тафсири (тлумачення), вивчали Коран напам’ять. <…> Ці книги дотепер вивчають у мусульманському світі. Можливо, хтось із нинішніх учасників також стане відомим ісламським богословом і напише про Коран щось таке, що поширить добру славу про українських мусульман та богословів на весь мусульманський світ. Хотів би побажати великого натхнення, адже люди, які прийшли сьогодні взяти участь, — вони прийшли шукати довольства Всевишнього. Важливим є також те, що щоразу, коли людина читає Коран, він відкривається для неї певною мірою по-новому. Так і людина, що заучує Коран і постійно перечитує ті самі аяти — ця людина постійно відчуває духовний смак Корану.

Нагадаємо, що переможців і призерів конкурсу визначало вимогливе журі у складі шейха Хайдера Мухаммада аль-Хаджа — хафіза, викладача Корану та шаріатських наук, дипломованого знавця 10 кіраатів (способів читання) Священної Книги, а також шейха Мурата Сулейманова, імама мечеті львівського ІКЦ ім. Мухаммада Асада, та голови журі Біляла Хамзе, очільника Української асоціації вивчення Корану, імама мечеті ІКЦ Одеси. Призові місця не давали просто «щоб забити таблицю»: якщо жоден з учасників не був досить підготовлений для призового місця — його не присуджували.

Найкращими читцями Корану напам’ять цього року стали:

у номінації «Весь Коран»: I — Мурад Хаммад, II — Адам Ісхак, III — Джамалладін Камаллетдін;

серед знавців половини Корану (15 джузів): I — Ях’я Абдуссалям, II — Уаля Біхая, III — Мухаммад Іскандеров;

з-поміж тих, хто вивчив третину Корану (10 джузів): I — Арзи Арифова, II — Лашин Салахутдін; на жаль, жоден із решти конкурсантів не показав достатнього рівня, щоб посісти призове III місце;

у номінації «5 джузів»: I — Абдуррахман Альмасрі, II — Саміра ум Абдуррахман, III — Муаз Буфіруа;

у номінації «2 джузи»: I — Саїд Хайдаров, II — Сіхраб Касем, III — Усман бін Мухаммад Муїн.

Вітаємо переможців і призерів, бажаємо наснаги в наступному, XXI Всеукраїнському конкурсі!