З 20 листопада мусульманки зможуть фотографуватися на документи в хіджабі

15.11.2019

1459

Заступник міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук запевнила муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» Саіда Ісмагілова, що з 20 листопада цього року набуває чинности наказ МВС щодо дозволу фотографування громадянам у головному уборі з релігійних чи медичних причин. Уже наступного тижня мусульманки зможуть фотографуватися на ID-картки, закордонні паспорти чи посвідки на проживання, не порушуючи релігійних приписів.

Багато років питання захисту права українських мусульманок фотографуватися в хустці було предметом маніпулювань із боку державних органів. У деяких містах і регіонах жінки не мали проблем із тим, щоб вклеїти в паспорт чи інший документ фото в хіджабі, але інколи мусульманки отримували відмови — це внеможливлювало додержання ними канонів релігії, що стосуються зовнішнього вигляду.

З якогось часу відмови на фотографування в хустці стали масовими. ДМС України аргументувала це вимогами чинного законодавства, зокрема нормативно-правових актів, що регулюють питання документування. МВС, своєю чергою, посилалося на якесь внутрішнє розпорядження, що визначає порядок вклеювання фотографій у документи. Зазначені в розпорядженні старий наказ МВС і застарілий ДСТУ 1994 року виявилися нечинними.

Реагуючи на численні звернення мусульманок, що не мали змоги отримати документи, ДУМУ «Умма», Ліга мусульманок України та деякі інші організації ініціювали внесення змін до нормативно-правових актів, що регулюють питання документування. Виявилося, що треба розробити новий варіант ДСТУ «Фотовідбитки чорно-білі та кольорові: загальні технічні умови», і на це держава не має грошей. Хоча існував простіший шлях: ухвалення рішення Кабміну, що дало би можливість спиратися на рекомендації ICAO (Міжнародної організації цивільної авіації. — Ред.). Але державні органи наполягали на розробці нового ДСТУ. Завдяки зусиллям ДУМУ «Умма», вдалося знайти гроші, потрібні для цього. Робота тривала, усі питання були майже розв’язані, втім досить несподівано Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо деяких питань оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи її спеціальний статус.

Постанова № 683-2019 набула чинности 6 жовтня 2019 року — нею уряд вніс зміни до попередніх постанов, що регулюють питання фотографування на документи, урахувавши рекомендації ICAO, на чому від самого початку наполягали активісти. Формально були усунені всі перепони для тих, хто носить головний убір із релігійних чи медичних міркувань, фотографуватися в ньому при оформленні паспорта. Та навіть після цього відділення ДМС відмовлялися видавати документи з фотографією в хустці. Мовляв, постанова Кабміну потребує роз’яснювальної внутрішньої інструкції, та й новий ДСТУ все одно потрібен.

Незважаючи на розробку нового проєкту ДСТУ «Фотовідбитки чорно-білі та кольорові: загальні технічні умови» та його офіційне ухвалення проблема не була розв’язана остаточно. Заплутана схема взаємної відповідальности й невпорядкованість процесу ухвалення рішень, безліч бюрократичних нюансів, здавалося, знову завели справу в глухий кут. Але наполегливість активісток Ліги мусульманок України, тверда публічна позиція ДУМУ «Умма», зокрема муфтія Саіда Ісмагілова, що особисто слідкував за процессом вирішення цієї вкрай важливої проблеми, нарешті дали результат.

МВС розробило внутрішню інструкцію для Державної міграційної служби, що містить детальні вимоги щодо фотовідбитків, призначених для документів. На підставі цієї інструкції ДМС має право фотографувати жінок у головному уборі, якщо це зумовлено релігійними чи медичними підставами.

Після публікації на офіційних сайтах міністерства та Державної міграційної служби відповідних документів, чиновники не матимуть законних підстав відмовляти жінкам фотографуватися на документи в хустці.

Щиро дякуємо заступниці міністра МВС пані Тетяні Ковальчук, голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефатові Чубарову, пані Еміне Джеппаровій, муфтію ДУМК Айдерові Рустамову, духовним настоятелям Греко-католицької та Римсько-католицької церков та всім, хто долучилися до розв’язання цієї важливої проблеми.