Нерозуміння одне одного призводить до конфліктів на рівному місці: учасники міжрелігійної конференції «Карітас-Кам’янське»

24.07.2020

47

Днями добродійний фонд «Карітас-Кам’янське» влаштував онлайн-конференцію для очільників релігійних, громадських організацій та релігієзнавців — «Роль культури та релігії в миробудуванні». ДУМУ «Умма» на ній представляв імам із Кам’янського Віталій Оверко, модерував зібрання отець Ігор Шабан (УГКЦ). Відеозапис зустрічі, що тривала понад півтори години, можна переглянути за посиланням.

На порядку денному були такі теми, як «Музеї — мова передачі історичної пам’яті та лікування колективних травм», «Роль релігійних громад у посиленні згуртованости та солідарности», «Міжрелігійний діалог у часи змін» тощо. У розмові про важливість міжрелігійного та міжкультурного діалогу та вміння чути й розуміти одне одного, згадали одну показову історію — про конфлікт, що міг би статися «на рівному місці» через банальне непорозуміння.

Пан Олег Овчаренко — історик, виконавчий директор Міжнародної громадської організації «Основи свободи», керівник організації «Європейський клуб» — останніми роками працює в громадах, що постраждали через конфлікти, реалізуючи діалогові програми, та в громадах, що приймали переселенців з окупованих Сходу та Криму. Він повідав історію, як в одному західноукраїнському селі радо прийняли вимушених переселенців із Криму та, бажавши виявити гостинність, поставили на стіл найкраще, зокрема сало та кров’янку — і образилися, коли гості чемно відмовилися це скуштувати. Необізнаність у релігійних приписах людей іншої віри мало не спричинила конфлікт: відмову сприйняли як зверхність, і почалися претензії та поділ на «ми» й «вони»… Зрештою, коли люди сіли за стіл переговорів, вони самі були вражені, як просто з нічого може виникнути ворожнеча на довгі роки. За словами пана Овчаренка, уникнути таких ситуацій та зарадити тим, що вже є, можна лише в один спосіб: спілкуючись одне з одним та розповідаючи про особливості свого побутового життя, звичаї, цінності. Зрозумівши одне одного, можна дійти компромісу та плідно співпрацювати для досягнення спільного добробуту.

Говорячи про можливі напрями такої співпраці, пан Оверко зазначив, що ДУМУ «Умма» вбачає пріоритетною цариною для спільних зусиль збереження суверенітету, незалежности й територіальної цілісности України. Він підкреслив: якщо ми втратимо це, то не зможемо навіть зібратися в такому складі й вести якийсь діалог. Усі багато чули про переслідування за релігійною ознакою, що їх зазнають жителі окупованих територій.

Наступним за пріоритетністю завдання імам назвав захист суспільної моралі та сім’ї, а ще звернув увагу на те, що завжди можна кооперуватися у справах добродійности — і для допомоги нужденним, і для просування ініціатив, що поліпшать життя кожного українця. Усі, незалежно від віри, зацікавлені у здоровому та безпечному довкіллі, тож екологічні ініціативи — ще один величезний напрям для співпраці.