За сприяння ДУМУ «Умма» в ІКЦ Києва відбувся семінар-практикум для імамів-капеланів

02.07.2021

21

В Ісламському культурному центрі української столиці 23 червня з читання Корану та спільної екуменічної молитви розпочав роботу триденний підготовчий семінар для юнаків, що мають намір присвятити себе капеланству. Організували захід Управління військового капеланства мусульман України (УВКМУ), ДУМУ «Умма» та Східноєвропейський ісламський університет. 

Лекції, тренінги та майстер-класи для учасників семінару проводили не лише мусульманські капелани. Головний військовий капелан Української Греко-Католицької Церкви о. Андрій Зелінський, один із фундаторів капеланського служіння в українському війську, адресував майбутнім капеланам свою розповідь про особистий досвід духовного служіння на війні, про підтримку не тільки воїнів, а їхніх близьких та рідних, що переживають утрату синів, чоловіків, дочок, які віддали свої життя заради Батьківщини. 

Заступник начальника Центру морально-психологічного забезпечення Командування ЗСУ полковник Євген Попович ознайомив присутніх з історією капеланства в українському війську та з документами, що «торували шлях» для ухваленого цього року Верховною Радою в першому читанні законопроєкту про капеланське служіння. 

Три дні імами мечетей ДУМУ «Умма», що за покликом серця здійснювали капеланське служіння від початку російської агресії на сході України, розповідали майбутнім колегам про особливості капеланства в сучасній Україні та перспективи його розвитку, про те, що капеланське служіння передбачає не тільки задоволення й забезпечення духовно-релігійних потреб захисників Батьківщини, і що капелан переймається й поширенням знань і навичок як серед бійців, так і серед цивільного населення в секторах відповідальности з метою кращої підготовки до виживання в умовах бойових дій та інших екстремальних ситуаціях. Що він повинен мати навички надання першої допомоги, тобто знаннями парамедика, щоб за потреби допомогти раненому бійцю чи цивільній особі. Також капелани сприяють гуманітарному, медичному, освітньому та інформаційному забезпеченню відповідних підрозділів.

Слухачі семінару дізналися, що після війни та перемоги потреба в капеланах не зникне: імами-капелани працюватимуть далі як у війську, так і у форматах лікарняного, тюремного, екологічного, освітнього та іншого капеланського служіння.

Лекцію та тренінг з надання першої медичної допомоги на лінії зіткнення для учасників семінару провели парамедики з БФ «ASAP «Хоттабич».

Для учасників відбувся тренінг з підготовки кафану (савану) для поховання вірного за шаріатом. Як не сумно, але війна є війна, вояки можуть загинути в бою або померти в шпиталі від ран. Голова Управління ВКМУ Мурад Путилін нагадав присутнім, що підготувати померлого до поховання — це фард-кіфая, обов'язок людини чи групи людей із мусульманської громади. Капелан повинен знати тонкощі виконання цього обряду.

У програмі семінару були лекції та бесіди. Про основи шаріату в контексті капеланства говорив шейх Сейран Арифов, член Ради з фатв та ісламських досліджень — постійного шаріатського комітету ДУМУ «Умма»; про досвід капеланського служіння в зоні АТО/ООС розповідав голова Управління ВКМУ Мурад Путилін; імам мечеті ІКЦ Дніпра, капелан Едґар Девлікамов порушив питання фікгу виконання обрядів поклоніння в польових умовах, а імам-капелан Євген Глущенко нагадав про моральні норми ісламу в умовах війни. Муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов прочитав лекцію «Мусульмани у Збройних силах України та в капеланському служінні: шаріатська аргументація», а після відповів на питання слухачів.

Також під час заходу відбулися обговорення, обмін думками про капеланське служіння, вимоги до фізичного та психологічного стану, особистісні якості кандидата в капелани, ризики капеланського служіння, зокрема психологічні проблеми емоційного «вигорання», загрози для здоров’я та життя в зоні воєнних дій, а також про соціальний захист самих капеланів.

Наприкінці першого дня семінару імами-капелани та мусульманська молодь відвідали музей АТО. 

Семінар був корисним не тільки для юнаків, що бачать себе в майбутньому капеланами, бо в насиченій програмі знайшлося місце й для професійного спілкування нинішніх імамів-капеланів.
По завершенні семінару учасники отримали відповідні сертифікати.