Мусульмани зібралися на флешмоб біля ДМС і обіцяють прийти знову, якщо не буде належної реакції на облаву

08.02.2020

215

Біля головного офісу Державної міграційної служби цієї п’ятниці, 7 лютого, людно: у відповідь на облаву біля мечеті попередньої п’ятниці, 31 січня, мусульмани прийшли висловити свій протест і привели друзів-правозахисників. Гасла на плакатах: «НІ свавіллю поліції!», «Україно, в нас проблеми!», «Україна — не Росія!», «No one is illegal!», «НІ НЕзаконним перевіркам!», «НІ ̶м̶і̶л̶і̶ц̶е̶й̶с̶ь̶к̶о̶м̶у̶ поліцейському свавіллю!», «Покажіть ЗАКОН, де написано носити ПАСПОРТИ», «Ловіть нелегалів на кордоні, а НЕ біля храмів!», «Нас поділили за політичними поглядами, зараз ділять за релігійними», «#Ганьба», «Україна — це правова держава?», «ПРАВОохоронці, не порушуйте наші ПРАВА!», а також «Досить наживатися на біженцях» привертають увагу перехожих і змушують їх питати, що сталося. Так про облаву ще перед початком акції дізнаються ті, кого ця новина обійшла стороною.

Але дуже скоро потреба в індивідуальних поясненнях відпадає: представники Ісламського культурного центру Києва, що його прихожани мусили перейти через принизливу процедуру перевірки документів просто за те, що йшли до мечеті помолитися, викотили колонку з мікрофоном — і про причину зібрання, свавілля поліції та працівників ДМС, а також про небажання керівництва обох відомств брати на себе відповідальність за цей кричущий випадок почули всі навколо.

Першим виступив Сейран Арифов — голова ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід», що їй підпорядкований ІКЦ. Він наголосив, що це неправильно, коли силовики хапають невинних людей:

— Людина йде до мечеті,  а її хапають і саджають до клітки, ніби вона дикий звір. Ми не дозволимо цього наступного разу!

Тезу про клітки пояснив у своєму виступі муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов:

— Не можна ловити людину на вході до храму й «пакувати» в автобус — а в автобусах були справжні клітки <…> з ґратами, і [затриманих] туди саджали! Людина йшла до Бога, помолитися — не дійшла. Я думаю, що біля культових споруд будь-якої релігії у вільній демократичній країні такого не має відбуватися. Не має! <…> Україна велика, і ДМС може затримувати нелегальних мігрантів де завгодно. Але, будь ласка, не влаштовувати це біля культових споруд! Культова споруда — це місце миру, любови, молитви до Бога, куди людина йде з серцем, наповненим духовними потребами.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров разом із паном муфтієм заходили до будівлі ДМС для перемовин і розповів зібранню, що відбулося всередині та що саме стало причиною проведення такої акції:

— Те, що сталося 31 січня — ганебно для всього українського суспільства. Ми зібралися в понеділок: поважний муфтій Саід Ісмагілов, поважний вчений Ігор Козловський, журналісти. <…> І ми були впевнені, що в ці дні, до цієї п’ятниці, хтось із керівництва зв’яжеться з шановним муфтієм і скаже: Слухайте, давайте зберемося! Ми прийдемо до вас. Щось сталося, давайте розберемося! Але ніхто на це не наважився. Ми зараз зайшли з паном муфтієм — з керівництва є тільки один заступник <…> Сергій Миколайович [Донський] <…> — він сказав, що цього не мало бути, але сталося, та зараз нема керівника, бо Соколюк у відрядженні. Він дійсно зараз у закордонній поїздці. Другої особи за посадою, пані [Наталії] Науменко, теж нема, але він усе, що ми маємо сказати, доповість своєму керівництву — і вони обов’язково з’ясують причини того, що сталося.

Я чесно скажу, те, що вони нам заявили — це друга образа! Вже тиждень пройшов, а вони ще в такому важливому для держави органі не розібралися між собою, що сталося, не вступили в контакт. Це говорить про те, що співробітники цього закладу є дуже зверхніми до людей. Ми запитали: можливо, це зверхність суто до мусульман? Тоді скажіть! Вони відказали, що ні, вони не такі. <…> 

Ми розійшлися на тому, що з понеділка, як приїде керівник [ДМС пан Соколюк], пан муфтій, співробітники ІКЦ, ну і я, як голова Меджлісу, бо багато мусульман — кримських татар моляться в цій мечеті <…> — ми пропонували б, щоб усе-таки вони вийшли на пояснення. Ми вимагаємо пояснень, що сталося? Ми вимагаємо, щоб вони нам довели результати тієї облави, щоб ми отримали від керівників ці пояснення. Якщо ж вони і той тиждень проведуть так, як провели цей — тобто, ви там собі говоріть — то  <...> на наступну п’ятницю ми сюди запросимо вже не флешмоб проводити, а запросимо громадян України всіх національностей і віросповідань на масштабний мітинг.

Ми нікого, не дай Боже, не хочемо лякати. Ми хочемо, щоб просто ці керівники, які допустили приниження громадян України, щоб вони це усвідомили і сказали — у спосіб, який гарантує неповторення. Те, що вони мені сказали в кабінеті — це нічого не гарантує! Вони мають прийти туди, до мечеті, і сказати перед мусульманами: Ну, дійсно сталося — ну сталося! Ми ж нормальні люди, як і всі. Ми скажемо: Добре, перегортаємо сторінку! Вони не хочуть перегортати сторінку! Якщо вони хочуть залишатися на цій сторінці, де образа, приниження, ганьба — я думаю, що вони в цьому будинку довго працювати не будуть.

В акції протесту також узяв участь політв’язень Кремля Ісмаїл Рамазанов, якого в окупованому Криму ув’язнили й катували, вибиваючи зізнання, російські силовики, але мусили відпустити в липні 2018 року. У своєму зверненні до зібрання він підкреслив, що його непокоять паралелі, які він вбачає між діями українських силовиків і тим, що відбувається в окупованому Криму:

— Дехто з вас знає, що відбувається в нашому Криму, і мені прикро, що таке саме почалося <...> тут. Хочу сказати, що вже шостий рік найкращі сини наших народів воюють проти російської агресії. Ці люди не питали одне одного, хто ти за національністю чи віровизнанням, як уже зазначив наш шановний Рефат-ага. І всі стали пліч-о-пліч, щоб боронити ту гідність, яку ми здобули за ці шість років. І багато з них тепер мені кажуть: за що ми воюємо? Коли в нас відбувається те саме, що в Росії, повторюються певні моменти? Ми всі знаємо, бо ми всі грамотні люди, ми розуміємо, що агентура РФ просто поруч — робить свою чорну справу. Тому ми в жодному разі не маємо допустити… Я звертаюся до всіх релігійних громад як мусульманин і закликаю: якщо, не дай Боже, подібні речі відбуваються у вас, біля ваших храмів, синагог — лише скажіть, і ми прийдемо й підтримаємо. Адже це наша спільна держава, наша Батьківщина, за яку ми вже шостий рік боремося — ми в жодному разі не маємо допустити подібного! Дякую всім, що прийшли й підтримали. І, звісно, чекаю від Міграційної служби пояснення того, що сталося. Ми всі чекаємо! Нехай пройде два тижні, хай навіть рік спливе, але вони мають зрозуміти, що ми вже політично зріла нація — мусульмани, християни, юдеї тощо. Ми вже нація під назвою українці і вже не допустимо подібних речей. Дякую!

Попросила слова й одна з учасниць мітингу, правозахисниця Катерина Бабич. Вона розповіла, що цій проблемі вже багато років, але вперше облава була така масова, і стільки людей зуміли зняти дії правоохоронців на телефони:

— Мене звати Катерина і я працюю в проєкті «Без кордонів», який займається допомогою біженцям і шукачам притулку в Україні. Проєкт діє вже років десять, і увесь цей час ми стикаємося з такими самими й слідкуємо за такими самими випадками, як той, що стався 31 січня біля мечеті. Це випадки релігійного та етнічного профайлінгу, який застосовує поліція — раніше міліція — та ДМС. Дуже давня і вкорінена практика — вона є в усьому світі й, на жаль, вільно діє в Україні. Звичайно, вона є ганебна й неприпустима.

У 2016 році ми входили до Громадської ради при ДМС. Намагалися ходити на збори, щось змінити. Особисто мій колега звертався до тодішнього й сьогоднішнього очільника ДМС, пана Максима Соколюка, з питанням, коли припиниться релігійний та етнічний профайлінг? Коли на вулицях перестануть зупиняти людей — на вулицях, ринках, у торгових місцях, біля мечетей — просто за те, що вони мають інший колір шкіри, що вони мають певні релігійні вподобання — ходять до мечеті? Тоді пан Соколюк відповів, що таку практику перейняли у Франції, і що не зрозуміло тоді, як поліція може розрізняти, де люди, які з документами, а де ті, що без документів. На що ми відповіли, що це є расизм, ксенофобія і дискримінація. Тоді пан Соколюк обіцяв розібратися. Минуло три з половиною роки — жодної відповіді, жодного «розбирання» нема! Натомість ганебні випадки продовжуються. Вони були всі ці роки, повірте мені. І те, що [цього разу] це було так масово, і що люди змогли записати це на телефони, вже породило якусь реакцію. І, можливо, реакцію ДМС теж породить. Ну, ми будемо чекати.

Під стінами ДМС порушили й інше питання — проблему, що її озвучив політемігрант із Росії на ім’я Тахір: мирні люди тікають від російського державного терору, зокрема від переслідувань за релігійною ознакою, та шукають притулку в Україні — а їм відмовляють, бо, мовляв, у РФ їх постфактум оголошено в розшук. Чоловік звернувся до представників ДМС, які могли його чути, з проханням пояснити ситуацію: якщо Україна твердо стоїть на тому, що не прийматиме біженців з РФ — про це треба заявити вголос, і тоді люди шукатимуть порятунку де-інде. А тепер, за словами пана Тахіра, Україна декларує справедливий розгляд заяв про надання притулку, але де-факто видає беззахисних людей на розправу російським силовикам.