Хамза Іса: «Мечеть у Бахмуті буде знаком істинно братерської підтримки та допомоги, поліпшить психологічний клімат і зміцнить дух мусульман»

20.12.2021

192

Нещодавно ми повідомляли про встановлення купола на мечеті, що будують у Бахмуті Донецької області (колишній Артемівськ). У будівлі, де зможуть одночасно молитися півтори сотні мусульман, тепер ведуться оздоблювальні роботи, але саме будівництво розпочалося понад рік тому.

Велику роль у тому, що мрія мусульман Бахмута про свою мечеть нарешті втілюється в життя, зіграла активність у цій справі заступника муфтія ДУМУ «Умма» в Луганській та Донецькій областях Хамзи Іси. Багато чому завдяки його зусиллям з’явилися мечеті в Запоріжжі, Костянтинівці, зводиться мечеть в Одесі, він є натхненником і реалізатором ще кількох добродійних проєктів.

Хамза Іса організував збір коштів на придбання житла для переселенців з Криму та незаможних, йому належить ідея програми з забезпечення незаможних сімей козами. Ба більше, він сам і члени його сім’ї регулярно жертвують на добродійність особисті кошти. Не дивно, що шейх Хамза має бездоганну репутацію серед одновірців, і тому на його заклик жертвувати на будівництво ще однієї мечеті відгукнулося стільки людей.

Заступник муфтія в Донецькій та Луганській областях розповів, що рішення про будівництво мечеті в Бахмуті ухвалене Духовним управлінням мусульман України «Умма» понад два роки тому — після того, як він виступив з ініціативою допомогти одновірцям, що опинилися лише у двох десятках кілометрів від окупованої території, отже цілий час перебувають у небезпеці, що виходить від бойовиків самопроголошеної «ДНР». І нова мечеть, на думку Хамзи Іси, не тільки задовольнить релігійні потреби місцевої громади, а й буде знаком істинно братерської підтримки та допомоги, поліпшить психологічний клімат і зміцнить дух мусульман:

— У місті не існувало мечеті, мусульмани збиралися в орендованому будиночку на молитви. Я тоді був координатором проєктів «Альраіда» (Всеукраїнської асоціації «Альраід». — Ред.) у південно-східному регіоні та взяв на себе відповідальність за розв’язання проблем із задоволенням духовних і релігійних потреб братів і сестер у цьому місті, що за два десятки кілометрів від лінії зіткнення з окупованою територією. Будівництво мечеті — не тільки релігійний обов'язок, а й величезна моральна підтримка мусульман та інших жителів міста; знак того, що потреби містян не лишаються поза увагою. Громада, що входить до складу ДУМУ «Умма», не мала мечеті, й лишити одновірців у такому становищі було неправильним. Хоча вони орендували тимчасове приміщення, де збиралися на молитви, й ДУМУ «Умма» допомагало з оплатою, можливості фінансування були не безмежні. А самі прихожани не мали фінансових можливостей сплачувати за оренду й на якийсь період лишилися взагалі без мечеті. Потім один із місцевих мусульман запропонував збиратися на молитви у своєму старому будинку, і майже два роки так і було.

Хамза Іса добре знає Донбас, бо сам із цього краю. Він добре знайомий і з імамом Бахмута, тож як ніхто знає проблеми місцевих жителів, не раз приїздив до міста, проводив з одновірцями мавліди, влаштовував іфтари, але відсутність нормального приміщення у громади дуже його засмучувало. І тоді він запропонував викупити старий будинок, щоб згодом на його місці звести мечеть.

— Я якось запропонував: ми викупимо будинок і, якщо буде можливість, перебудуємо його, зробимо мечеть. І, звичайно, цю ідею місцеві мусульмани вітали, — розповідає шейх Хамза.

Він звернувся до одновірців із закликом жертвувати на добру справу. На жаль, фінансове становище українців не найліпше, тож левову частку надходжень становили пожертви студентів-іноземців і тих мусульман, що після закінчення навчання в українських вишах повернувся на батьківщину. Хамзі Ісі вдалося зібрати суму, потрібну для викупу старого будинку, закладини фундаменту та зведення стін.

— Ми переконали господаря будинку, що надавав його безплатно, продати його громаді й купили його. Потім змогли знайти гроші та 2019 року на цій ділянці заклали фундамент майбутньої мечеті, — згадує заступник муфтія. — Придбаний будинок був дуже старий, благенький, а ми так хотіли збудувати гарну нормальну мечеть. Почали збирати гроші на її будівництво. <…> І так, альхамдулілляг, змурували стіни, дах. Коли кошти вичерпалися, і стало непросто й матеріально, і морально, я не спинився, шукав далі… Альхамдуліляг, долучилися й інші люди, з Йорданії, і ми зможемо, дасть Бог, завершити будівництво.

Хамза Іса не просто організував збір коштів — йому також довелося виступити ролі архітектора. Саме йому належить ідея поставити на будівлі мечеті купол.

— Ми вже мали вдалий досвід у Костянтинівці, і ми хотіли в Бахмуті не просто повторити, а підняти купол ще вище та зробити барабан (циліндричну або багатогранну основу для купола. — Ред.). Я вірю, що ця мечеть служитиме й мусульманам, і немусульманам, допоможе в розвитку цього регіону, — каже заступник муфтія.

Бахмут — один із населених пунктів, що в Україні вважають за «депресивні». У найстарішому на Донеччині місті не існувало важкої промисловости, багато жителів покинули його 2014 року, коли воно на кілька місяців опинилося під владою «ДНР». А втім, і сьогодні жителі міста неподалік зони воєнних дій зазнають постійної нервової напруги, і зведення нової мечеті — не просто підтримка місцевої громади, а й знак надії для всіх мусульман регіону.

— Мусульмани відчують братню допомогу з боку ДУМУ «Умма», турботу про себе. Ми постаралися зробити таку красу в такий непростий час... Попри все мусульманська громада тут жива, вона діє, і нова мечеть стане не просто домом молитви для мусульман, а їхнім другим домом, — сподівається Хамза Іса.

На завершення бесіди заступник муфтія ДУМУ «Умма» в Луганській та Донецькій областях повідомив, що всі роботи мають завершитися вже наступного року, і Курбан-байрам мусульмани Бахмута святкуватимуть у новій мечеті, яка зможе вмістити всіх членів релігійної громади «Аль-Кадар».