Мурат Сулейманов: «Кримськотатарський прапор — символ любови до свого народу, стійкости та справедливости»

28.06.2022

67

Церемонії та врочисті заходи до Дня кримськотатарського прапора під гаслом «Два прапори — єдина країна» відбулись у багатьох населених пунктах країни: на будівлях обласних адміністрацій, місцевого самоврядування, на кораблях і на фронті 26 червня поруч із державним піднесли кримськотатарський прапор.

На львівській ратуші також замайорів прапор кримських татар. В урочистій церемонії взяли участь виконувач обов’язків муфтія ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов, а також директор Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада Амін аль-Касем, прихожани мечеті та представники громади кримських татар Львова. Цього року прапора піднесла на флагштоці дочка директора ІКЦ, Мар’ям.

Як розповів шейх Мурат, початок церемонії довелося трохи посунути в часі, бо майже дві години лунала сирена повітряної тривоги, але намагання ворога залякати й посіяти страх у душах українських громадян були безрезультатні.

— Зрозуміло, що заради безпеки львів’ян, які прийшли вшанувати національний символ киримли, представники мерії та громадськости обійшлися без довгих промов. Головне — що кожен присутній відчував у душі й серці. Ці сирени, ці всі обстріли українських міст не можуть позбавити нас прагнення перемоги, віри у відновлення цілісности України, в повернення загарбаних територій, у тому числі Криму, — каже Мурат Сулейманов. 

Для нього День кримськотатарського прапора сповнений особливих почуттів і гордости за кримськотатарський народ, що попри  репресії, депортації та тиск ніколи не втрачав ідентичности, своєї мови та культури, своєї віри: 

— Для мене, кримського татарина, мусульманина, прапор найперше символізує любов до свого народу, мудрого та стійкого. Якщо ми будемо читати історію нашого народу, то прийдемо до важливих для кримських татар речей. Тож той мінімум, що можемо зробити для вшанування наших предків — це пошанування нашого прапора. Наш прапор — це пам’ять про те, що ми з Криму, що ми завжди будемо з ним і завжди будемо любити свій народ. Всевишній Аллах сказав: «І небо високо здійняв Він, і встановив міру» (Коран, 55:7). Для мене наш прапор — це символ любови до свого народу, стійкости та справедливості. Справедливість завжди перемагає. Qırımtatar milliy Bayraq künü hayırlı olsun! 

Довідка. Кримськотатарський прапор оголошено державним на першому Курултаї, що відбувся в Ханському палаці Бахчисарая 1917 року. Тоді муфтій Криму Номан Челебіджихан пов’язав це з відродженням політичного життя кримських татар. Але вже за рік Курултай розігнали більшовики, сотні татар разом з муфтієм заарештували та стратили. Ті, хто вижив, або емігрували, або були репресовані. Подальша історія кримськотатарського прапора, як і українського, довгі 70 років була фактично підпільною. 1929 року радянська влада заборонила його через те, що він «буржуазно-націоналістичний», а після жахіть депортації 1944 року саме зберігання прапора татарами розцінювали як тяжкий злочин. Відродження почалося в 1990-х, і його також довелося виборювати. 26 червня 1991 року в Сімферополі відновив роботу Курултай, і кримськотатарський прапор затвердили як національний. У 1991-му, активісти пікетували Верховну Раду з вимогою відновити державність свого народу й визнати Меджліс на чолі з Мустафою Джемілєвим представницьким органом. Прапор став обов’язковим атрибутом мітингів до жалобної дати 18 травня, Дня депортації кримських татар. Від 2014 року у Криму історія, на жаль, повторилася: російські окупанти переслідують кримських татар, перешкоджають зібранням і, як і колись, бояться небесно-золотого прапора.