«Сорок силовиків перегородили єдину дорогу до мечеті й переконують, що з мечеттю це не пов’язано» — муфтій Саід Ісмагілов про облаву біля мечеті ІКЦ

06.02.2020

65

Пригадуючи події п’ятниці, 31 січня, коли Нацполіція та ДМС влаштували облаву біля мечеті столичного ІКЦ, муфтій Саід Ісмагілов розповів про цинізм виправдань силовиків і пояснив, чому це виглядало як цілеспрямована засідка саме на мусульман, під час брифінгу, що відбувся 3 лютого в інформагентстві «Українські новини». У заході також узяли участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, релігієзнавець Ігор Козловський, представники Омбудсмена та Міністерства культури, молоді та спорту.

Шейх Саід пояснив, що як муфтій не міг покинути п’ятничну молитву в мечеті — тому розбиратися, що відбувається, та обстоювати прихожан виходили інші представники мечеті.

— Аргументація, озвучена нашим співробітникам представниками Державної міграційної служби та Національної поліції України абсолютно непереконлива, — розповів муфтій. — Вони казали: «Ну, ми ж не у вас на території мечеті, не у дворі — ми ж поза межами мечеті!» Але, вибачте, ця вулиця — єдина дорога до мечеті ісламського культурного центру, де щоп’ятниці збираються на обов’язкову мусульманську молитву, джума-намаз, понад тисяча осіб! І пройти інакше вони ніяк не можуть! До того ж серед перевірених і затриманих були винятково мусульмани. Там не було представників інших релігій. Ну хто піде в п’ятницю вдень до мечеті? Кому це треба, крім мусульман? <…> Коли сотні мусульман ішли молитися, їм просто перекрили прохід і перевіряли документи.

Пан муфтій окремо зазначив, що силовики, очевидно, розраховували на велике число прихожан мечеті, адже кількість озброєних та екіпованих людей у погонах вражала, та й два автобуси для вивезення затриманих вони пригнали не просто так:

— Коли приїздять сорок добре екіпірованих співробітників, сорок! — це можна двома кордонами нашу вулицю перекрити! — це залякування. Ну реально: людина йде до мечеті, а тут таке… «Що відбувається, що сталося? Можливо, на якихось терористів полюють? Можливо, злочинці? Що сталось?» А їм: «Пред’явіть ваш паспорт! Ви хто? Ви якого громадянства і на яких підставах перебуваєте в Україні?» В Україні раніше такого ніколи не було. Ми вільна демократична країна, у нас поважали завжди релігійні права і свободи. Люди на Майдані у 2014 році гинули за те, щоб поважали права і свободи українців, зокрема релігійні права і свободи. Люди за це боролися й віддавали свої життя, і не можна після такої великої жертовности цих українців просто топтати ці права і свободи!

Шейх Саід зауважив, що відсутність таких неправомірних дій щодо вірян окремих релігій донедавна вигідно відрізняла Україну від РФ, де подібні облави та арешти вже кілька десятиліть є буденністю. А тепер пан муфтій отримує силу стривожених дзвінків і повідомлень:

— Це обурило не тільки мусульман України. Протягом трьох днів мені пишуть і телефонують іноземні мусульманські лідери: муфтії, шейхи. Вони питають: «Що у вас там сталося?» Усі кажуть: «Україна для нас була взірцем». У багатьох країнах просто мріяли, щоб у них була така свобода, яка була в Україні: високий рівень толерантности, взаємоповаги, співпраця між представниками різних релігій, держава не репресує і не дискримінує нікого — ідеальне суспільство з цієї точки зору. І тут, як грім серед ясного неба, відбувається такий обшук. Чесно кажучи, іноземці були шоковані, чому в Україні це сталося.

Лідер мусульман також пояснив, чому неприпустимо робити такі рейди біля будь-яких храмів:

— З морально-етичної точки зору не треба чіпати людей біля храмів. Храми з давніх часів були священними, на їхній території не можна було битися, воювати, арештовувати, катувати тощо. Бо храм — неважливо, християнський чи мусульманський — місце, яке належить Богові, куди людина приходить зі своїми душевними проблемами. Може, в людини якась трагедія сталася, може їй у душі болить, можливо, вона йде покаятися, попросити в Бога про прощення та допомоги — і її забирають перед воротами мечеті, саджають до автобуса й везуть кудись. Хіба це морально? Хіба це людяно, так робити? <…> Не треба людину чіпати, коли вона йде до мечеті, до церкви, до синагоги або повертається звідти.

За словами Саіда Ісмагілова, останніми днями його питають, чому саме до цієї мечеті виїхали з рейдом, адже в Києві мечетей декілька — і він не має іншого пояснення, крім того, що мечеть ІКЦ Києва має найбільше прихожан:

— Ми найбільш відвідувана мечеть: до 1000 осіб збираються щоп’ятниці. Звісно, що я, як муфтій, та інші імами не питаємо в людей про їхнє громадянство, з якої вони країни, чи легально перебувають в Україні — ми не для цього. Ми для того, щоб допомогти людині йти до Бога, щоб сповідувати та проповідувати релігійні погляди, щоб сприяти людині в молитві й каятті.

Поважаючи роботу Державної міграційної служби, шейх Саід засуджує те, що вона вдалася до калькування методів російських силовиків, які безкарно тероризують власне населення:

— Я розумію, що ДМС треба виконувати свою роботу і свої обов’язки, але <…> цей вчинок, який здійснили правоохоронні, силові органи України, завдав відчутного удару по іміджу України як правової, демократичної, вільної держави, де дотримуються прав і свобод громадян, у тому числі на вільне сповідання своїх релігійних поглядів. Це дуже потужний удар. І я маю надію, що з цього прикрого випадку буде зроблено правильні висновки. <…> Перевірки документів, обшуки, ще щось — це відбувається за абсолютно російським сценарієм. Не можна таке впроваджувати в Україні, і жодним чином це не має бути нормою. Тому обурена мусульманська спільнота дуже потужно реагує, і ми просто змушені були сьогодні зібрати цю прес-конференцію, щоб висловити свої думки, сказати свої побажання, і я дякую всім учасникам прес-конференції, які встали на захист прав і свобод, на захист мусульман України.