Рефат Чубаров засудив облаву біля мечеті й запропонував флешмоб, якщо очільники Нацполіції та ДМС не вибачаться

06.02.2020

83

3 січня в інформагентстві «Українські новини» відбувся брифінг ДУМУ «Умма» з приводу облави, влаштованої Національною поліцією та працівниками Державної міграційної служби біля мечеті столичного Ісламського культурного центру у п’ятницю, 31 січня. Окрім муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова, участь у брифінгу взяли голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, відомий учений-релігієзнавець Ігор Козловський, радник Міністра культури, молоді та спорту Денис Коляда та представник Омбудсмена Ісмаїл Халіков. Захід модерував журналіст і правозахисник Анвар Деркач.

Першим слово мав пан Чубаров. Перед тим, як нагадати присутнім про суть справи, Рефат-ага звернув увагу зібрання на те, що треба не просто засудити дії правоохоронців, а й зробити все, щоб такого більше не повторювалося.

— З того, що мені відомо: за пів години до п’ятничного намазу під’їжджають два автобуси з робітниками ДМС, а також озброєними співробітниками поліції. Перед початком намазу вони підходять до деяких людей, які поспішають на молитву, й вимагають показати документи, що посвідчують їхню особу — і тотально перевіряють усіх, хто виходить після молитви. Мені про це стало відомо буквально в ході проведення «операції», бо мені телефонували люди — і яких зупинили, і свідки, що вступали в діалог з поліціянтами, — розповів він.

У «випадковий збіг» місця рейду з єдиною дорогою до мечеті саме в п’ятницю, у час джума-намазу, голова Меджлісу не вірить:

— Фабула така — і вони досі на ній наполягають: «У нас тут рейд з виявлення нелегальних мігрантів. Нам немає діла до того, що там поряд знаходиться мечеть. Наше місце дислокації — вулиця, яка могла би бути й іншою. Але цього разу була ось ця». Зрозуміло, що я намагаюся казати: «Не дуркуйте! Всі ж розуміють, що сьогодні п’ятниця, що там є мечеть, і що люди будуть поспішати — і ви цей рейд пов’язали саме з п’ятницею, з мечеттю, і з тими людьми, які виходили з мечеті. Бо ви нікого не перевіряли інших, з числа інших перехожих на цій вулиці.

Рефат-ага висловив подив критерієм затримання прихожан мечеті й зазначив, що в той час коли український інформаційний простір на цю подію відреагував не дуже жваво, російські ЗМІ радо її висвітлювали:

— Як мені один сказав, з проханням не посилатися на нього, вони намагалися визначити тих, хто схожий на іноземця, бо серед них може бути багато людей, що нелегально перебувають в Україні — і таких вони виявляють. <…> Я не знаю, які в них прикмети. Можливо, хтось більше схожий на іноземця, але подивіться один на одного: як зрозуміти, хто з вас громадянин України, а хто іноземець? Можливо, вони визначали за прикметами соціального положення: хто бідніший, а хто ні? Отже, перше, з чого я виходжу, це було зроблено навмисно — і це є образа. <…> Що для мене найгірше: українське суспільство в силу різних причин не дуже висвітлило цю ситуацію, а от російські ЗМІ — вони в захваті. Бо до цього було так, що подібні речі — правда, в більш жорсткому такому проявленні — відбувалися в Криму. Окупованому Криму. Оточували мечеть, чекали, доки люди помоляться — і на виході кожного, в селі, в селищі, вимагали паспорт. Ну, людина йде на молитву — хіба вона бере з собою паспорт? І чому в Києві я маю, йдучи на молитву, брати з собою посвідчення особи? Хто цього вимагає? Де це записано?

Голова Меджлісу зазначив, що очільник ДМС наполягає на випадковості місця проведення рейду, тоді як заступник Міністра МВС одразу погодився, що це не має повторитися:

— Увечері в п’ятницю я мав телефонну розмову з головою ДМС паном Максимом Соколюком. Також я мав телефонну розмову з заступником Міністра внутрішніх справ паном Антоном Геращенком. Пан Соколюк сказав, що вони відкидають будь-які закиди, що вони могли опуститися до того, щоб спеціально перевіряти людей, які виходять із мечеті. Що це була їхня планова перевірка, і що якщо це людьми так сприйнято, що це їх ображає, — вони в подальшому будуть робити якісь висновки. Пан Геращенко був ще більш лаконічним. Він сказав: «Я все зрозумів, давайте ми це розглянемо». І, я думаю, він сказав: «І я обіцяю». Я не записую розмови й намагаюся зараз сформулювати так, щоб передати зміст, але, здається, він мені сказав, що такого більше не буде, щоб саме біля культових споруд проводили такі рейди.

Пан Чубаров розцінив такі дії як надзвичайно образливі та попросив ДУМУ «Умма» сприяти у виявленні постраждалих від поліцейського свавілля. За наявною в нього інформацією, у деяких затриманих вимагали хабаря, й він хотів би цю інформацію перевірити:

— Я просив би ісламський культурний центр, якщо у вас є такі можливості, з вашими юристами знайти кожного, кого забрали в той день, і попросити їх, щоб вони добровільно виклали, що з ними там відбувалося. Чому їх забрали, як забрали, що вимагали, що пропонували. Бо ми маємо різну інформацію, і її треба перевірити. В тому числі про вимагання грошей. Це полювання таке: схоже, в них просто скінчилися гроші, й треба було поповнити. Розумієте, це як поповнити телефон: піти й біля мечеті поповнити власні кишені.

Голова Меджлісу застерігає, що подібну практику слід оперативно припиняти, інакше ніхто не зможе гарантувати, що таке не станеться й біля інших культових споруд. Він звернув увагу, що такі облави біля храмів є неприпустимі, що це форма залякування вірян:

— У поліції і в Державної міграційної служби є десятки інших способів, як виявляти нелегальних мігрантів. Але виявляти їх, приходячи до храмів — це останнє, що вони могли би зробити, тим більш у такій брутальній формі, як це відбувалося в п’ятницю: «Покажи документ! Ты кто такой? Откуда? Что ты здесь делаешь?» Це було, знаєте, помітно спрямовано на те, щоб людей залякати.

Пан Чубаров переконаний, що для вияснення ситуації треба, щоб про неприпустимість таких методів уголос заявили не тільки постраждалі, а й самі горе-перевіряльники — вони повинні публічно перепросити:

— Я дуже хочу думати, що це є помилкою, викликаною просто тупістю тих, хто дав наказ іти до мечеті. <…> І, зрозуміло, така прикра помилка викликана непрофесійністю співробітників ДМС, які з таким завданням пішли до мечеті. Але для того, щоб у цьому бути впевненим, треба, щоб вони говорили, а не ми. Що би я пропонував? Я би пропонував оці два дні, вівторок-середу, щоб керівники Міграційної служби і Національної поліції вдвох в узгоджений час прийшли би до Ісламського культурного центру [Києва] <…> і в присутності журналістів пояснили би мотиви свого вчинку. І я би дуже хотів, щоб вони просто вибачилися. Вибачилися за те, що вчинили таку образу [щодо] віруючих громадян України і тих людей, які законно перебувають на території України. Зі свого боку я проситиму народних депутатів України, щоб ми з’ясували, що з тими, кого затримали. Але керівники [цих відомств] можуть просто пояснити [це самі]. <…> Ну не можна просто сидіти в кабінетах і вдавати, що нічого не сталося! Ви маєте це пояснити! І не через прес-службу Шевченківського райвідділку поліції — але хай прийдуть ті люди, які давали накази!

Рефат-ага запропонував альтернативний варіант — на випадок, якщо візиту з вибаченням і поясненнями не буде:

— Якщо цього не станеться, я пропоную віруючим у цю п’ятницю, після молитви в мечетях, прийти на вул. Володимирську, 9 до Міграційної служби з паспортами або іншими посвідченнями особи й сказати: «Ми прийшли на перевірку! Спасибі, що ви сьогодні не були в наших мечетях, але ви нас не перевірили. Виходьте й перевіряйте, ми самі прийшли — ось наші паспорти!» І так — поки вони не вибачаться. Якщо ми не зупинимо це свавілля, ми можемо не лише в цій сфері, сфері боротьби з нелегальною міграцією — що саме по собі є нормальним, — а й в інших сферах можемо докотитися до якихось дуже жахливих моментів спілкування між державою і суспільством. Якщо вони прийшли до нас у такий образливий спосіб, я думаю, ми можемо в п’ятницю, після п’ятничної молитви, прийти до них і сказати: «Виходьте-виходьте, перевіряйте — ми тут!» Хай суспільство бачить, які в нас є керівники. Якщо вони вибачаться — думаю, від такого флешмобу можна відмовитися. Це треба зупиняти. В мене все.